П равната комисия в парламента подкрепи ветото на президента Росен Плевнелиев върху Изборния кодекс и праща спорния член 14 за преразглеждане в пленарната зала.
Мотивите на държавния глава се фокусират основно върху чл.14, който се отнася за изборните права на българите в чужбина.
След гласуването на тези текстове и налагането на ветото, от ГЕРБ обясниха, че са защитавали чужди интереси, а от Патриотичния фронт дори обвиниха Плевнелиев в национално предателство и заплашиха с оттегляне на подкрепата. Българи зад граница пък организираха протести.
Очакваше се днес партиите от коалиционното мнозинство – ГЕРБ, ПФ и РБ,
да излязат с окончателна позиция по отношение на президентското вето. Това обаче ще стане утре, защото се събраха само парламентарните групи. Така утре ще е денят, в който ще стане ясно дали управляващото мнозинство ще бъде изправено пред трус.
Решението значи, че оспорените текстове се връщат в пленарна зала отново,
където вече, най-вероятно утре, парламентът в пълен състав ще гласува. При гласуването в пленарна зала, ако върнатият текст получи 121 гласа и повече, той е потвърден и ветото се смята за отхвърлено, разясни председателят на комисията Данаил Кирилов от ГЕРБ.
С 2 гласа „за”, 3 „против” и 7 „въздържал се” гласуваха членовете на комисията.
От ГЕРБ и РБ гласуваха въздържал се, от Патриотичния фронт отхвърлиха мотивите на президента, а трите гласа против настоящия Изборен кодекс са на БСП и ДПС.
Президентът Росен Плевнелиев наложи вето на текстовете на Изборния кодекс, с които изборни секции извън страната могат да се отварят само в дипломатическите служби на България - консулства и посолства в градовете с население над 1 млн. души извън ЕС.
Предложението за тези промени беше направено от парламентарната група на Патриотичния фронт.
Във връзка с приетите промени българи живеещи извън страната организираха протести в различни държави, а съпредседателят на ПФ дори ги нарече "псевдосънародници".
Омбудсманът на България Мая Манолова организира срещи между представителите на българите в чужбина с министър-председателя Бойко Борисов и представители на Патриотичния фронт.
Миналата седмица - вторник, имаше и спешни срещи в парламента между партньорите в управлението, но без АБВ. Часове след това хората на Георги Първанов заявиха, че напускат властта, а вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин подаде оставка.
„Но ви уверявам, че ПГ на ГЕРБ винаги е била в единството във формирането на парламентарното мнозинство и подкрепа за правителството“, коментира по-късно днес Цветан Цветанов. По думите му, утре ще бъде окончателно оповестено всичко.
„Това се договорихме с колегите. Те в момента правят съответните разговори с техните парламентарни групи. Смятам, че трябва да бъдем коректни един към друг,както бяхме коректни до настоящия момент“, посочи Цветанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!