З аявка за задружна работа по европредседателството и обичайните различия по много други въпроси.
Това показаха декларациите на политическите партии при откриването на парламентарния сезон. Днес депутатите за пръв път влязоха в Народното събрание след лятната им почивка.
Нинова: Според мен Борисов лъже
Борисов: Искат да ни пришият Пеевски
Освен председателството на Съвета на ЕС, сред големите теми до Нова година се очертават антикорупционното законодателство и приемането на държавния бюджет.
Присъединяването на България към Шенген и Еврозоната остават приоритети на управлението на ГЕРБ,
подчерта парламентарният лидер на управляващата партия Цветан Цветанов.
Той допълни, че ще е „разумно европредседателството да не се превърне в еманация на вътрешнополитическия живот”.
„Трябва да покажем пред евроинституциите, че ние се разбираме помежду си”, заяви Цветанов.
България поема ротационното председателство на Съвета на ЕС догодина. По-късно днес министърът, отговарящ за него, Лиляна Павлова също ще застане пред депутатите.
Цветанов декларира, че управляващите са фокусирани в 3 направления за председателството: "Европа на консенсуса, Европа на конкуретноспособността и Европа на кохезията".
БСП ще подкрепи ГЕРБ в решенията, свързани с европредседателството,
заяви от трибуната лидерът на социалистите Корнелия Нинова. Тя обаче се обърна към Цветанов с думите: "Искате консенсус и съгласие в този парламент, но то трябва да мине през назоваване на истинските проблеми и тяхното решаване."
Основната цел за БСП е намаляване на бедността и увеличаване на доходите на Българите. Според Нинова основният проблем в тази посока е свързан с разминаването между образователната система и нуждите на икономиката. В този смисъл лидерката на „червените” разкритикува ГЕРБ за образователната им политика.
Друг приоритет на БСП ще е укрепването на производството.
"През 2020 г. европейските пари свършват и много спешно трябва да предприемем мерки за родно производство", обърна се Нинова към депутатите от ГЕРБ и ги призова да подкрепят законопроекта за промени в Закона за храните в защита на българските производители.
Нека като държавници, а не като едномандатни политици да прозрем, че неграмотна, бедна и болна нация нямат бъдеще,
заяви Нинова.
Трети приоритет на БСП с цел по-високи доходи ще е борбата с корупцията и „паралелната държава”.
ГЕРБ и БСП разработиха отделни проектозакони за създаване на ново антикорупционно звено, което да се занимава и със злоупотребите по високите етажи на властта.
БСП настояват неговия председател да се избира „надпартийно” от президента Румен Радев, а останалите членове да се определят от парламента. Кандидатурата на Радев за държавен глава миналата година бе издигната от БСП.
От ГЕРБ изтъкват, че България е парламентарна република и настояват целия нов орган да се определя от парламента.
Самият Радев до момента не се е ангажирал с мнение, но реши да
свика заседание на Консултативния съвет по национална сигурност на тема корупция на 9 октомври.
В КСНС участват парламентарните партии, премиерът и представители на институциите в сектор „сигурност”.
От парламентарната трибуна Цветанов изтъкна, че очаква приемането на антикорупционния закон да стане до Нова година. Сред други приоритети на ГЕРБ той прибави продължаване на съдебната реформа и намаляването на неграмотността сред населението.
Обединените патриоти, коалиционният партньор на ГЕРБ благодариха на опозицията за „ясно заявените й приоритети”. Българското общество и политическата класа са помъдрели, заяви съпредседателят на ПГ на ОП Волен Сидеров.
Той изрази задоволство от доизграждането на оградата по турската граница, а като заслуги на ОП изтъкна законодателни мерки, които засягат вероизповедания и социални помощи.
„Председателството на Съвета на Европейския съюз изисква нова визия и нова управленска формула на принципа на базов консенсус.
Само така можем да се възползваме от историческия шанс да заемем подобаващото достойно място в европейското семейство”, заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Той обаче констатира, че третото правителство на Бойко Борисов е по-неуспешно от "предишните две емисии" и че програмата на кабинета представя по-скоро списък с добри намерения на министрите и не може да се нарече документ за управление на страната.
"Сочените от някои анализатори като успешни външнополитически събития остават с отворени въпроси по отношение на реалните резултати за България в защита на националния интерес.
В тази връзка е подходяща и народната мъдрост - ако имаш килограм брашно, дай го на майстор",
каза Карадайъ.
Той изтъкна борбата с корупцията, съдебната реформа, приемането на бюджета и данъчната политика като някои от приоритетите в предстоящата работа на парламента, а накрая поздрави всички мюсюлмани с началото на Курбан Байрам.
„Воля е единствената партия, която има независим поглед на нещата, добре е да се вслушате в нас.”
Това заяви от парламентарната трибуна Пламен Христов от партията на Веселин Марешки.
Приоритетите на най-малката политическа сила в парламента са повишаване на жизнения стандарт у нас и борбата с корупцията.
„Мизерията води до отчаяние на обществото. Не се мисли за развитие на регионите, а това трябва да е приоритет в управлението. Много време е изпуснато заради партийните боричкания, а трябва да се помогне на икономически изостаналите региони”, гласи още декларацията на „Воля”, прочетена от депутата.
„Ако мудността от първата сесия се повтори и през тази, ние от Воля ще поискаме смяна на това управление”, закани се Христов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!