От 20 август Ларгото в центъра на София ще е пешеходна зона, минувачите ще могат да наблюдават реставрацията на археологическите находки през стъклен купол. Ще бъде открит първият етап от проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", обяви днес министърът на културата Вежди Рашидов.
Министърът цитира своя шеф - премиера Борисов: "Важно е народът да влезе. За нас народът е важен, след това БСП".
Според БГНЕС Рашидов е останал видимо доволен от свършеното през първия етап и от сроковете, в които се работи.
Църквите и римските мозайки, съхранявани в музеи по време на строителните
дейности за метрото, ще бъдат възстановени на местата, където са били открити
от археолозите, обясни Рашидов. Той допълни, че това е първият етап от
проекта, финансиран с близо 16 млн. лв. от европейската оперативна програма
"Регионално развитие".
На Ларгото ще има дръвчета, каменни пейки и осем
площадки с мозайки, наподобяващи римските оригинали, които ще
бъдат експонирани под стъкления купол.
Идната седмица ще бъдат поставени
стъклени прегради, а след това и пасарелки и около разкопките под бул.
"Княгиня Мария Луиза" при ЦУМ. Така продължаващите археологически
проучвания ще са своеобразна атракция за преминаващите - след
официалното откриване на метростанцията на 31 август, каза министър
Рашидов.
Друга любопитна находка по думите му е църквата от 4-и
век, която ще бъде експонирана в самата метростанция, където
е разкрита.
Вторият етап от проекта е свързан с археологическите
нива под пл. "Независимост" и под бул. "Княгиня Мария Луиза", а третият -с
археологическите нива между бул. "Кн. Мария Луиза" и сградата на ЦУМ.
Обектът трябва да е изцяло завършен през 2013 г.
Министърът на културата разказа как е убедил Бойко Борисов трасето на метрото да не минава през старините: "И като му казах на премиера, че метро трудно ще мине, защото има много археология, той вика: Н-е-е, европейски пари ще има, как?
Викам: Не мога, освобождаваш ме, оставям ти приятел, взимаш един, който ще си тури подписа върху историята, че ще я разруши и пак оставяме приятели".
След една седмица стисна зъби, намери средства, минаха под археологията... " .
Вежди Рашидов е убеден, че в Европа няма такава подземна археология и с гордост заяви, че става хубава пешеходна зона и макар проектът да е оскъпен, българският данъкоплатец не е платил нищо. Той прогнозира, че така културата ще носи пари. И добави: "Само Господ знае какво има още под земята. Трябва да се установи всичко, което е под земята."
"Защото няма как надолу да минем. Навремето е имало едни добри чичковци - комунисти, ударили едни бетони долу и ние стигаме просто до тези граници нали и са построили тези хубави мастодонти, наистина те са здрави сгради", заключи Рашидов, докато гледаше пространството в центъра на София, където се издигат построените в стил "сталински барок" сгради на някогашния Партиен дом, Министерския съвет, президентството, "Шератон"и ЦУМ.
Рашидов похвали археолозите: "Българските археолози са спокойни хора, свестни хора. Българските археолози са добри, качествени хора са".
Той напомни, че преди три години темата "археология" не е съществувала, а се се е възродила в сегашното управление. Напомни, че сега се говори за археология в цяла България - и по морето, и за долината на тракийските царе, която според него е "уникална, по хубаво, отколкото в Египет".
"Много хубава държава е България. Ако всяка година, всяко правителство беше разкривало по един обект, сега щяхме да имаме 30 или 40 обекта разкрити. Явно, че това не е било приоритет и никой не е искал да го прави", констатира Рашидов.
И нарече главен археолог - Симеон Дянков, което означавало, че има отношение към това, което става. "Казвам го като шега, но в тази шега има много истина", отбеляза Вежди Рашидов.
Министърът съобщи на журналистите", че колегата му в Турция е споделил, че в бюджета му влизат 23 млрд. от културен туризъм, а от туризъм - 28 млрд.
Накрая министърът обобщи доброто си настроение така: "Аз съм много щастлив от себе си и мога още утре да си отивам. Свърших си работата!".
Вежди Рашидов: Щастлив съм, свърших си работата...
На 30 август, заедно с втория лъч на метрото, откриват първия етап от проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика"
8 август 2012, 15:45
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!