Надявам се най-после политиците в Скопие да са разбрали, че не могат да влязат в историята, когато я манипулират, но със сигурност ще влязат в нея, изграждайки модерна, европейска и демократична държава, добър и уважаван съсед от всички в региона.
Това каза президентът Росен Плевнелиев при откриването на Десетата конференция "Сигурността в Югоизточна Европа".
Държавният глава заяви, че въпрос на отговорно отношение към следващото поколение и на европейски подход е да запазиш и да покажеш историята такава, каквато е.
"Преди дни в Брюксел македонският президент също се ангажира с европейски подход по отношение на съседите и историята. Остава да видим как в Скопие разбират европейския подход на дела, а не на думи", каза Плевнелиев.
Той посочи, че установяването на трайна сигурност и стабилност за държавите в региона преминава и през членството им в НАТО и в ЕС.
Водени от убеждението, че няма друга алтернатива за просперитета на региона, винаги сме подкрепяли всички страни-кандидатки за членство в двете организации без изключение, при условие, че покриват критериите за приемане, включително добросъседски отношения, взаимно зачитане на общата ни история на Балканите и на общите ни ценности, подчерта Росен Плевнелиев.
По думите му новото предизвикателство пред страните от Югоизточна Европа и Черноморския регион е не само да гарантират стабилност, но и икономически да се развиват заедно, като спазват общи правила и стандарти.
Плевнелиев допълни, че регионът ще стане по-сигурно и по-добро място за живеене, ако страните обединят усилията си за изграждане на обща инфраструктура и за реализиране на общи проекти.
Пред участниците в конференцията президентът посочи още, че след събитията в САЩ от 11 септември 2001 г. международните отношения и светът са много по-различни и всички осъзнават опасността и последствията от съвременния тероризъм.
Защитата на сигурността означава, че трябва да бъдем интегрирани глобално, но да бъдем ефективни и силни локално, каза Плевнелиев. Той заяви, че атаката на летището в Бургас няма да бъде забравена, а подобна жестокост няма да бъде толерирана.
Рано или късно, аз съм убеден, извършителите и поръчителите ще бъдат разкрити и справедливо наказани, каза Плевнелиев.
Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик каза, че атентатът в Бургас е показал, че тероризмът удря не само в градове като Ню Йорк, Лондон и Мадрид, а удря навсякъде, дори и в България. Нашата цел е цяла Европа да бъде свободна и да живее в мир, каза още Уорлик.
Той поздрави и благодари на българското правителство и на външния министър Николай Младенов за важната роля, която България играе в момента и за това, че са направили свой приоритет установяването на мир и стабилност на Балканите и окуражаването на сътрудничеството в Черноморския регион.
Историята е важна, но това, на което сме свидетели днес е прагматичен подход към взаимоотношенията в региона - това е, което допринася за стабилен напредък в региона, каза Джеймс Уорлик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!