Гласуваха 121 народни представители: 92-ма - "за", 18 - "против" 18, 11 се въздържаха.
В решението, чийто проект беше внесен от парламентарната група на ГЕРБ, е записано, че Народното събрание трябва да анализира и да посочи позитивите и негативите на този изборен процес.
Комисията по правни въпроси до три месеца трябва да подготви предложения, с които да бъде отговорено на препоръките в доклада на ограничената мисия на Службата за демократични институции и човешки права (СДИЧП) към ОССЕ за наблюдение на президентските и местните избори през 2011 г.
След това министърът на външните работи ще уведоми ограничената мисия на ОССЕ/СДИЧП за предприетите действия.
Депутати от БСП, ДПС и ДСБ останаха крайно недоволни от приетото решение.
Екатерина Михайлова от ДСБ каза, че дискусията днес е била важна, но много по-важно е как Народното събрание ще промени изборното законодателство, за да бъдат гарантирани честни избори.
"Абсолютно необходимо е да бъде направено, за да бъдат изправени най-големите дефекти, които се появиха на тези избори - те са дадени в препоръките на ОССЕ.
Абсолютно задължително е да се промени Изборният кодекс; да бъде направена прозрачна работата на ЦИК и това трябва да бъде написано в закон; да бъде предприето действие, така че хората, които попадат в забранителни списъци, да не се изненадват в деня на изборите.
Абсолютно необходимо е да бъдат направени промени в Изборния
кодекс, които да не допускат да бъдат регистрирани партии, инициативни комитети
или коалиции без легитимност. При тези случаи нямаше отказ, като условието
беше, че няма законодателни изисквания за това", подчерта Михайлова.
Зам.- председателят на ДПС Лютви Местан заяви, че в доклада на ОССЕ някои изрази са евфемизъм, зад които се крие лоша оценка.
Неговият колега от ДПС Юнал Лютви беше много по-остър и каза, че "никога не са провеждани по-порочни избори и толкова критично оценени от мисията на ОССЕ в България. Никога не са били толкова многобройни бележките и препоръките на мисията на ОССЕ".Според Янаки Стоилов от БСП "изказванията на част от мнозинството дават да се разбере, че на тези избори най-масово се използваше манипулиран вот".
От трибуната зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова се обърна към депутатите от БСП: "Колеги отляво, гледахте ли тази сутрин един сутрешен блок, в който имаше интервю с истинския ви лидер Георги Първанов - да видим първо дали има проблеми вътре във вашата партия..."
Фидосова припомни
думите на Първанов: "БСП загуби изборите, ГЕРБ доказа, че може да прави избори, честни и демократични избори
и направи закон и получи оценката на Венецианската комисия".
Иван Костов от ДСБ влезе в яростен спор с председателят на Предизборния щаб на партия ГЕРБ, вътрешния министър Цветан Цветанов.
Костов заяви: "Категорично гласувам против това, което сътвори министър Цветанов. Той е виновен за опорочаването на изборите и като министър, и като шеф на щаба. Днес сте министър, утре няма да сте. Бъдете така добър, да чуете отговора ми - нямате никакво основание да говорите, че плюем партия ГЕРБ, след като регистрирахте в Плевен местна коалиция с името "За Зеленогорски"... След като откраднахте гласовете, нямате право да казвате какви сме."
Отговорът на Цветанов: "Да си припомним времето, когато бяхте на власт - защо загубихте доверието на обществото и дадохте тази среда - да се изгради ГЕРБ? ГЕРБ ще бъде и за в бъдеще в управлението на страната, благодарение на българските граждани.
От 2006-а, когато беше създадена партия ГЕРБ, съм бил председател на предизборния щаб и тогава може би пак не сте възприели това, което трябва да направите. Не да хулите, не да плюете, а просто да създадете необходимата организация и да получите необходимата подкрепа от обществото.
Вие, г-н Костов, сте загубили обществената подкрепа
и това е вследствие на резултата, който имате от действията ви по време на всички избори, откакто не сте на власт, от 2001 г. Да отправяте безпочвени обвинения към мен или към ПГ на ГЕРБ.
До 2007 г., когато участвахме за първи път на избори, ние никога не сме били в управлението и сме нямали дори кмет или общински съветник.
Но направихме най-добър резултат и победихме през май 2007 г. на европейските избори. През есента на 2007 г. постигнахме първи резултат. През 2009 г. победихме на европейските избори, а на парламентарните избори победихме убедително".
Цветан Цветанов съобщи, че с мнение за предаване на съд са приключили 31 разследвания за нарушаване на изборното законодателство.
Той припомни, че на откритата за сигнали по време на изборите телефонна линия в МВР са подадени 818 сигнала. От тях 524 са били относими към работата на МВР. Образувани са 130 досъдебни производства за нарушаване на изборното право, като вече са завършени 81 дела.
48 от тях са с мнение за прекратяване, а две са предадени на следствието, отчете Цветанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!