Депутатите обсъждаха днес повече от два часа да бъде ли въведено задължително предучилищно образование от 4-годишна възраст. Според законопроекта за предучилищното и училищното образование това трябва да стане през учената 2016-2017 г.
До гласуване на второ четене на текста обаче не се стигна поради изтичане на редовното работно време на депутатите.
Веселин Методиев от Синята коалиция прогнозира, че тази норма ще бъде въведена, но няма да се спазва, ще продължи да има публично напрежение и в следващия мандат ще се наложи тази дискусия да се води отново.
Колегата му Мартин Димитров каза, че, ако управляващите въведат задължителното предучилищно образование от 4-годишна възраст, ще вгорчат целия закон, в който има и хубави неща. Той призова да се остави на родителите преценката на каква възраст да пускат децата си на детска градина с мотива, че имат различни потребности.
Димитров изнесе данни за задължителното образование в част от държавите в Европа - в Белгия задължителното образование е от 6 г., във Франция - от 6 г., в шест от кантоните на Швейцария възрастта е действително 4 г., но в други девет кантона е 5 г., а в 11 кантона - 6 г.
Веселина Богданова от "Коалиция за България" посочи, че е резонно в България да има задължителна предучилищна подготовка, но е лошо решение свалянето на границата до четири години.
Тя посочи, че не е било обосновано и свалянето на границата от шест на пет години, което е направено през 2010 г.
Снежана Дукова от ГЕРБ посъветва опонентите да говорят за детска градина за 4-годишните, защото децата нямало да правят нищо по-различно от това, което и сега. Дукова обеща да внесе предложение в закона да бъде записано, че формите на педагогическо въздействие ще се осъществяват в целодневна, полудневна форма или индивидуално почасово. Тя посочи, че по законопроекта имало 90% политически консенсус.
Независимият депутат Стоян Иванов посочи, че мярката е в добра посока, но призова управляващите да кажат, че тя се въвежда заради ромските семейства.
Министър Сергей Игнатов се съгласи с тезата, че семейството трябва да има думата за образованието на децата си, но допълни, че и държавата има право на решение.
Вярно е, че има около 40 организации, които са против тази мярка, но общия процент на противниците е 1,9 от всички родители, каза министърът и допълни, че 80% от децата ходят на детска градина.
Игнатов каза, че няма да постигнат 100% обхващане, и добави, че реално 87 - 92% от хората ще пратят децата си на детска градина. Той призна, че са задължени да положат усилия заради рисковия контингент от хора, които не пускат децата си на детска градина и училище.
Министърът посочи, че не трябва да се прави разграничение между предучилищно образование и детска градина. Никой на 4 години не ходи на училище, каза Игнатов. Според него тази мярка ще синхронизира нашето развитие с нивото на Централна и Западна Европа.
Игнатов добави, че при проверка на знанията на четвъртокласници се е оказало, че децата, които са били в детска градина преди първи клас, имат 50 точки повече.
По-късно пред журналистите министър Игнатов коментира като добро предложението на Снежана Дукова да има индивидуално обучение в детската градина и посочи, че трябва комисията по образование да го обсъди.
Според Игнатов то е подходящо за тези високообразовани семейства, които смятат, че могат да се грижат за образованието на децата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!