"Уп пехът на нацията зависи от това да създадем сигурна и предвидима среда за обществото и за отделния гражданин. Българските граждани трябва да имат сигурност, трябва да виждат справедливост и инвеститорите трябва да бъдат спокойни".
Това каза президентът Росен Плевнелиев в началото на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) по темите "Продължаване на реформите в сектор "Сигурност" и "Енергийна сигурност".
Това е първият КСНС, свикан от президента Плевнелиев, след встъпването му в длъжност.
Доклади по темите изнесоха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Като посочи, че българската армия, полиция и службите за сигурност работят в динамично променяща се среда, държавният глава каза, че те трябва да се адаптират бързо, трябва да формулират правилно своите приоритети и да насочват ресурсите си в съответствие с тази среда.
В новите условия нито една институция или организация не може самостоятелно да противодейства ефективно на заплахите към националната сигурност, необходими са целенасочени, координирани, съвместни действия, каза президентът Плевнелиев.
Колкото по-скоро звената за национална сигурност се научат да работят заедно, толкова по-бързо ще постигнат значим ефект за обществото, каза президентът.
Росен Плевнелиев отбеляза още, че темата за енергийната сигурност трябва да се разглежда в контекста на националната сигурност. "Енергийната сигурност е ключов фактор за устойчивото икономическо развитие на страната и просперитета на българските граждани. Чрез енергийната сигурност трябва да гарантираме ,че никакви политически ,икономически, социални или природни процеси не могат да нарушат достъпа ни до енергийни ресурси", каза държавният глава.
И подчерта, че "интересът на българските граждани и на българската индустрия трябва да бъде водещ, те не бива да стават заложници на енергийни корпоративни интереси".
Президентът Плевнелиев напомни, че България може да засили енергийната си независимост като диверсифицира източниците, доставчиците и трасетата и отбеляза важността на енергийната ефективност, която по думите му е безспорен фактор в националната сигурност.
"Потребителите трябва да имат достъп до конкуриращи се доставчици, трябва да им гарантираме пазарни цени, които да са подвластни на пазарни механизми", посочи президентът.
В началото на заседанието президентът Плевнелиев изрази амбицията си за засилване ролята на КСНС и превръщането му в работещ орган. Той увери, че заседанията на Съвета ще се провеждат редовно - веднъж на три месеца, както е предвидено в закона, а не единствено при наболели проблеми и кризисни ситуации.
"Бих желал да използваме КСНС като инструмент за постигане на консенсус в името на гражданите и държавността", каза президентът.
Плевнелиев посочи също необходимостта КСНС да работи по ясни вътрешни правила, както е записано в закона, но по думите му "досега не се е случило". Той изрази учудване, че за толкова много години президентската институция не е изпълнила своето задължение по чл. 6 от Закона за КСНС да се приемат вътрешни правила за работа.
Според закона за Консултативния съвет за
национална сигурност негови членове са председателят на Народното
събрание, министър-председателят, министрите на отбраната, вътрешните
работи, външните работи и финансите, началникът на отбраната и
председателите на парламентарните групи в Народното събрание.
За днешното заседание бяха поканени директорът на Служба "Военна информация" в
Министерството на отбраната, директорът на Националната разузнавателна
служба, началникът на Политическия кабинет на министър-председателя и
главният секретар на Министерството на вътрешните работи, съобщи прессекретариатът на държавния глава.
Плевнелиев: Имаме нужда от сигурност и справедливост
Интересът на българските граждани и на българската индустрия не бива да стават заложници на енергийни корпоративни интереси, заяви президентът Плевнелиев на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност
25 април 2012, 12:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!