Н ито Изпълнителното бюро на БСП, нито парламентарната група е запозната с тематиката какво ще се подписва с "Уестингхаус" и какви ще са параметрите вътре.
Това заяви в кулоарите на Народното събрание депутатът от "Коалиция за България" Таско Ерменков във връзка с очакваното подписване на споразумение с американската компания за седми реактор на АЕЦ "Козлодуй", предаде БГНЕС.
Тази сутринт министърът на икономиката Драгомир Стойнев бе извикан от депутатите от левицата, за да обясни какво споразумение ще бъде подписвано с американската компания.
Има няколко неща, които смущават в този проект, обясни Таско Ерменков преди срещата с министъра.
"Първо, бързината, с която се подписва нещо, което според думите на тези, които го подписват, е един бял лист, който няма никакво значение, защото следващото правителство щяло или не щяло да го потвърди", сподели той и предположи, че по този начин се изпълняват поети ангажименти, защото няма логика да се бърза да се подписва нещо, което не предизвиква действия.
"Второто нещо, което ме смущава – това са приказките за съществуваща директива, която изисква да се диверсифицират доставките на ядрено гориво от различни доставчици. На практика такава директива няма, има идея за такава", категоричен бе той.
"Трето, такъв реактор, какъвто предлага "Уестингхаус" в момента никъде в света не съществува, може би някъде в Съединените щати. Говорят, че това е най-модерният, най-съвременният, най-красивият реактор и ми напомня на алегория на автомобилно изложение, където най-красивият, най-безопасният автомобил е този, който са показали, но никой не ползва прототип и не се вози на него, нали?", посочи депутатът от левицата и добави, че притеснявам се да не се превърнем в "опитна площадка за строителство на блок, който няма някъде другаде".
"Цената 5,3 млрд. долара е индикативна и е по-висока за един реактор от цената на два реактора на проектa "Белене", който е спрян", посочи четвъртото си притеснение Ерменков. По думите му, индикативната цена обикновено има тенденция за нарастване. "Не съм чул досега индикативна цена, която да бъде обявена и след това намалена", подчерта той.
"Има много смущаващи неща в този проект, но най-неприятното нещо, което се случва в момента е, че ако ние подпишем, това означава, че резервираме тази площадка само за "Уестингхаус" и нямаме възможност да водим преговори. Нека не забравяме, че французите имат реактори, не само Русия, за да не кажете, че лобираме само за руските реактори. Това за мен е нещо, което някак излиза от рамките на нормално поведение на правителство в оставка три дни преди да бъде разпуснато с указа на президента", посочи Таско Ерменков.
Министърът на икономиката в оставка Драгомир Стойнев увери, че договорът няма да доведе до финансови разходи от страна на държавата
"Това е една първа стъпка, която трябва да бъде потвърдена и от следващо правителство, ако има съгласие между политическите сили. Ако няма съгласие и от следващото правителство, всичко приключва", заяви Стойнев след срещата с парламентарната група на "Коалиция за България", предаде БГНЕС.
Стойнев бе извикан от депутатите от левицата, за да обясни какво споразумение ще бъде подписвано с американската компания.
"Става въпрос за одобряване на досегашните стъпки", разкри Стойнев пред медиите веднага след срещата. На второ място, за да се построи един реактор, ще бъдат необходими десет години, посочи той. "Ние все още нямаме най-важните неща – финансов модел, който да определи крайната цена на реактора, крайната цена на произведената енергия и кои ще бъдат банките кредитори", добави той.
На трето място, нямаме договор за проектиране, за доставка на оборудване и строителство, което да има тръжни процедури, посочи енергийният министър. "Едва когато имаме цялата рамка, ще можем да говорим за конкретни ангажименти на българската държава", категоричен бе Стойнев.
Министърът в оставка настоя, че идеята е да не се харчат никакви пари до момента, в който не е ясно колко ще струва проектът, "за разлика може би от други проекти". "Съвсем нормално е когато човек работи, да си свърши работата, но трябва да имаме одобрение и от следващо правителство и от по-следващо, защото това е един проект, който ще се изгражда 10 години", подчерта Стойнев и бе категоричен, че ако няма съгласие от следващото правителство "всичко приключва".
Това правителство свърши много работа и това, което е свършено, трябва да бъде договорено, обясни той в отговор на въпрос защо е необходимо изобщо този кабинет да подписва каквото и да било. "За да не оставяме следващите в неудобно положение, така че да се чудят какво да правят, сме сложили клауза, че той ще активира единствено, когато бъде одобрен от следващо правителство", подчерта министър.
Драгомир Стойнев смята, че българските граждани не трябва да имат притеснения, че страната ни ще се превърна в "опитно зайче" за ядрена енергетика.
Румен Овчаров: "Подписването на договора с "Уестингхаус" за АЕЦ "Козлодуй" е един голям гаф"
Цената на реактора е около 5 млрд. и 300 млн., което е повече от двата реактора за Белене, коментира бившият икономически министър Румен Овчаров пред Би Ти Ви. "БСП трябва да се разграничи от договора с "Уестингхаус", иначе ще носи историческа отговорност", смята Овчаров.
По думите му Драгомир Стойнев е продукт на корпоративни интереси. "Това, че ръководството на БСП действаше под натиска на тези корпоративни интереси, е очевидно. Като погледнете кадровите назначения, като видите министрите и какво правят тези министри сега в последния момент, то е очевидно. А ДПС прави това, което му позволява по-големият коалиционен партньор", каза още Овчаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!