М ъжете и жените ще се пенсионират до достигане на 65 години към 2037 година за трета категория труд, предаде Агенция „Фокус”. Това стана с гласуването на второ четене на промени в Кодекса за социално осигуряване, внесени от Министерски съвет.
Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете. Освен предвиденото плавно увеличение на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените до достигане на 65 години и за двата пола към 2037 година за трета категория труд, стажът за пенсия също ще се покачва с по два месеца годишно до достигането на 40 години за мъжете и 37 години за жените към 2027 г. Необходимият осигурителен стаж е съответно 35 години и 2 месеца за жените и 38 години и 2 месеца за мъжете.
От 31 декември 2016 година възрастта за пенсиониране обаче се увеличава от първия ден на всяка календарна година, както следва: до 31 декември 2029 година възрастта за жените се увеличава с по 2 месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 – с по 3 месеца до достигане на 65-годишна възраст.
За мъжете възрастта до 31 декември 2017 година възрастта се увеличава с 2 месеца, а от 1 януари 2018 – с по 1 месец всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст. В същото време от 31 декември 2016 година осигурителният стаж по ал. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на осигурителен стаж от 37 години за жените и 40 за мъжете.
Служителите от сектор "Сигурност" ще се пенсионират на 52 години
Военнослужещите придобиват право на пенсия при навършване на възраст 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и/или като резервисти на активна служба по Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, решиха депутатите.
Държавните служители по Закона за МВР, Закона за специалните разузнавателни средства и по Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, държавните служители по чл. 11 от Закона за пощенските услуги, държавните служители, осъществяващи дейността по охрана на съдебната власт, следователите и младши следователите придобиват право на пенсия при навършване на възраст 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени като държавни служители по посочените закони, по Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" и като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България или като следователи и младши следователи.
Държавните служители по Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" придобиват право на пенсия при навършване на възраст 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени по Закона за Държавна агенция "Национална сигурност".
Приети бяха промени и за придобиване право на пенсия от балерини, балетисти и танцьори с осигурителен стаж в културни организации. Лицата, които имат осигурителен стаж 25 години на длъжност балерина, балетист или танцьор в културни организации, придобиват право на пенсия при навършване на възраст 42 години и 10 месеца. От 31 декември 2016 г. възрастта за тях ще се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на 45-годишна възраст.
Парламентът прие и промени в определянето на размера на пенсиите
Парламентът прие на второ четене и промени в Кодекса за социално осигуряване, с които се изменя начинът за определяне на размера на пенсията за осигурителен стаж и възраст. По силата на новите текстове размерът на пенсията ще се определя като доходът, от който се изчислява пенсията, се умножи със сумата, образувана от: по процент 1.1 на сто за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж.
За пенсиите, отпуснати с начална дата след 31 декември 2018 г., индивидуалният коефициент ще се изчислява от осигурителния доход на лицето за осигурителния му стаж след 31 декември 1996 г. до датата на отпускане на пенсията.
За периодите, през които лицата са осигурявани в универсален пенсионен фонд, индивидуалният им коефициент ще се намалява на базата на съотношението между размерите на осигурителните вноски за универсален пенсионен фонд и за фонд "Пенсии" за трета категория труд за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., по ред, определен с акт на Министерския съвет.
Индивидуалният коефициент няма да се намалява за периодите, за които натрупаните средства по индивидуалната партида на лицата в универсален пенсионен фонд са прехвърлени в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система.
Лицата ще могат да поискат преизчисляване на пенсията от осигурителния доход за друг тригодишен период преди 1 януари 1997 г. в 12-месечен срок от влизане в сила на разпореждането за отпускане на пенсията.
Межувременно осигуровката за пенсия ще се увеличи с 1 процентен пункт от 2017 г. и с още един пункт - от 2018 г.
Това реши парламентът, като гласува окончателно промените в Кодекса за социално осигуряване, съобщи Дарик.
Депутатите одобриха правото на избор къде да отиват вноските за втора пенсия - той ще може да се прави многократно, през период от една година, но окончателният избор трябва да стане не по-късно от 5 години, преди навършване на условията за пенсиониране.
Осигурените в професионален фонд също ще имат право на избор, но еднократно, като прехвърлят натрупаните средства от частния фонд към НОИ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!