Р езултатът от парламентарните избори в България привлече необичайно голямо внимание в немскоезичните медии, пише „Дойче веле” (Deutsche Welle).
Дали наистина нещата се връщат в изходно положение преди София да поеме председателството на ЕС в началото на 2018?”, пита „Зюддойче Цайтунг” (Sueddeutsche Zeitung) и отговаря: „Само на пръв поглед. Защото България определено ще стане по-националистическа и по-популистка. Неотложните реформи в най-бедната и най-корумпираната държава от ЕС занапред ще имат още по-малки шансове за осъществяване, отколкото през последните години под самодоволното управление на премиера Борисов.”
Новата формула на властта - двойна или тройна коалиция
Ключът към управлението - в Патриотите
Марешки: Първо ще говорим с Патриотите, после с Борисов
Според „Зюддойче Цайтунг” тъй като Европейският съюз отдавна се отказа от ефикасния допреди време натиск в борбата срещу корупцията, в България старите проблеми си остават. Решаването им изобщо не интересува нито националистите и популистите от „Обединени патриоти”, нито пък социалистите или четвъртата по сила партия ДПС. Всички те са известни с това, че пречат на реформите и поддържат съмнително тесни връзки с Кремъл. Така че, който и да управлява България занапред, гражданите на страната едва ли трябва да възлагат кой знае колко големи надежди на бъдещото си правителство.
От австрийския „Щандарт” (Der Standard) посочват, че българите имат повече доверие в институциите на ЕС, отколкото в своите собствени. Тъкмо поради това резултатите от изборите не означават, че Борисов има картбланш за по-нататъшно протакане. Ако реформите и борбата срещу корупцията не дадат скорошни резултати, неговата проевропейска ориентация може да се окаже изпразнена от съдържание опаковка. А това би дискредитирало надеждите, насочени към ЕС.
Швейцарският „Нойе Цюрхер Цайтунг” (Neue Zürcher Zeitung) пък подчертава, че Борисов е изглеждал всичко друго, но не и триумфиращ, когато е говорил за „дълга си” да сформира правителство.
Широка коалиция едва ли е възможна. В бурната предизборна битка големите партии – ГЕРБ и БСП взаимно се оплюваха като закрилници на корупцията и шуробаджанащината и то с пълно право и от двете страни, допълват от „Нойе Цюрхер Цайтунг” и посочват, че за „Обединените патриоти” е налице сериозна алтернатива в лицето на социалистите, ако преговорите с Борисов се провалят. В идеологическо отношение те дори биха били много по-близо до БСП, особено по отношение на политиката спрямо Русия.
Към това се добавя и фактът, че България все повече се превръща в играчка в ръцете на двете си големи съседки. Както Турция, така и Русия играят важна роля в икономиката и във вътрешната политика на страната.
Освен ГЕРБ, всички партии, които влязоха в парламента, искат подобряване на отношенията с Москва. В средносрочен план това ще противопостави България на Европа, особено на фона на задълбочаващия се конфликт Изток-Запад. Първата проверка вече идва - на 1 януари 2018 г. България поема председателството на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!