В ицепремиерът Даниела Бобева съобщи на пресконференцията след заседанието на кабинета, че въпреки проблемите в Националния статистически институт е взето решение да бъде подкрепена Ренета Инджова.
Бобева припомни за възникналия конфликт по повод обществена поръчка още през мандата на предишното правителство. Този проблем не е решен, като сме обсипвани с информации от двете спорещи страни, коментира вицепремиерът. По думите й правителството е взело решение да подкрепи Инджова да запази позицията си, което е важно, "за да има мир в НСИ и да се възстанови спокойната атмосфера в института, в интерес на работата".
Министерският съвет определи днес Ваня Стефанова за зам.-председател на Държавната агенция "Национална сигурност". Стефанова е родена на 26 септември 1973 г., завършила е право в СУ "Св. Климент Охридски". Дълги години е работила като следовател и прокурор. От 2008 г. е командирована в Софийската градска прокуратура като прокурор в Специализираното звено към ВКП за разследване на измами, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз. От април 2010 г. е прокурор в СГП. Неколкократно е награждавана за високи професионални постижения.
Правителството предлага на президента да освободи бригаден генерал Данчо Дяков като директор на службата "Военна полиция", считано от 1 октомври т. г., и
да назначи на поста полк. Борислав Сертов.
Промяната е продиктувана от предстоящото назначаване на бригаден генерал Дяков на международна длъжност. Полк. Сертов е роден на 9 ноември 1966 г. в Пловдив. Той е завършил мотострелкови профил във ВНВУ "В. Левски", ВА "Г. С. Раковски" и Националния университет по отбрана на САЩ във Вашингтон. На военна служба е от 1988 г., а в звание полковник - от 2008 година. В момента е заместник-директор на "Военна полиция".
Правителството освободи Мартин Иванов като председател на Държавната агенция "Архиви" и определи за неин ръководител Иван Комитски.
Комитски е завършил Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и има втора специалност по философия. Професионалната си кариера е започнал като специалист в Централния държавен исторически архив при Главно управление на архивите към Министерския съвет. От 1988 г. до 2008 г. работи към архивите на МВР, където преминава всички йерархически стъпала от специалист до директор на дирекция "Информация и архив". През 2008-2009 г. оглавява същата дирекция, но в ДАНС.
С друго решение, по предложение на председателя на НСИ
като зам.-председател на НСИ беше освободен Цветан Нанов
за допуснати от него груби нарушения на закона. За зам.-председател е определен Сергей Цветарски, който ще довърши мандата на освободената през 2012 г. Гергана Михайлова. Сергей Цветарски е работил без прекъсване в НСИ от 1998 г. до началото на 2013 г., като последната му длъжност е държавен експерт. В момента е консултант на свободна практика.
Новият Изпълнителен директор на "Холдинг Български държавни железници" ЕАД, Християн Кръстев, официално встъпи в длъжност. Досегашният директор на холдинга Чавдар Трендафилов остава в ръководството като зам.-изпълнителен директор, отговарящ за контрола върху техническото състояние и безопасността на подвижния жп състав. Като основни приоритети в своята работа Кръстев определи завършването на преговорите с кредиторите на БДЖ, предприемането на строги мерки за финансов контрол с цел преодоляване на затрудненото финансово състояние на дружеството, както и активна търговска политика за възстановяване доверието на клиентите чрез подобряване на предлаганите услуги. Християн Кръстев притежава магистърска степен по железопътен транспорт.
Завършил е специалност "Железопътна техника – вагони" във Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков". Цялата професионална кариера на Кръстев е преминала в системата на железниците, където е заемал различни ръководни длъжности в областта на експлоатацията на подвижния жп състав и товарните превози. През последните две години Християн Кръстев е бил и управител на частна транспортна фирма за извършване на железопътни транспортни услуги, поддръжка и ремонт на вагони и локомотиви и спедиционна дейност.
С промени в Устройствения правилник на Министерството на финансите и в Правилника за прилагане на Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове правителството намали с 10 щата числеността в системата на МФ - шест щата се съкращават от администрацията на финансовото ведомство, а от Националния компенсационен жилищен фонд - четири. С други постановления с три щата беше намалена числеността на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в Министерството на правосъдието, а с осем - на Националната многопрофилна транспортна болница "Цар Борис III".
Правителството прие нови устройствени правилници на 3 министерства -
на земеделието и храните, на икономиката и енергетиката и на външните работи. Тяхна основна цел е оптимизиране на работата във ведомствата чрез структурни промени и намаляване на щатната численост.
Щатовете в МЗХ се намаляват с 9 бройки, а тези във второстепенните разпоредители с бюджетни кредити към министъра на земеделието и храните - с 380. Предвидено е и увеличаване на щатната численост на Националната служба по зърното за сметка на намаляване на числеността на БАБХ с 8 бройки.
Чрез вътрешно преструктуриране, на Министерството на инвестиционното проектиране се осигуряват 13 щатни бройки от системата на МЗХ. Министърът на земеделието и храните ръководи, координира и контролира прилагането на държавната политика в областта на земеделието, селските райони, горите, рибното стопанство и аквакултурите. При изпълнението на правомощията си той се подпомага от трима заместници. Общата администрация на МЗХ се структурира в шест дирекции, а специализираната - в една главна дирекция ("Земеделие и регионална политика") и 12 дирекции. С устройствения правилник на МИЕ се уреждат функциите, структурата и организацията на работа на министерството, правомощията на министъра. Регламентирани са функциите на политическия кабинет, главния секретар, звената на пряко подчинение на министъра. Прецизират се функциите на административните звена в министерството, в което ще работят общо 846 служители. Общата администрация е структурирана в седем дирекции, а специализираната - в 13 дирекции и една главна дирекция ("Европейски фондове за конкурентоспособност"). Числеността на персонала в системата на министерството се намалява с 10 чатни бройки с оглед на осигуряване на щатната численост на МИП.
Основните промени в устройствения правилник на МВнР са създаването на нова генерална дирекция - "Двустранни отношения", и преформулиране на мястото и ролята на останалите три генерални дирекции. Основната цел е да намерят институционално решение актуализираните приоритети на министерството, подобряване на координацията между отделните структурни звена и конкретизиране на функциите им. Общата численост на ведомството се намалява с 6 щатни бройки до 1344, които ще бъдат прехвърлени на новото Министерството на инвестиционното проектиране. Общата администрация на ведомството се структурира в пет дирекции, а специализираната - в четири генерални дирекции, 19 дирекции и задгранични представителства.
Освободените бройки са част от тези, които различните държавни структури отделят за новосъздаденото Министерство на инвестиционното проектиране в изпълнение на законовото изискване за компенсиране числеността на администрацията. В резултат на извършен преглед за оптимизация на структурата на МТСП се намалява общата щатна численост във ведомството с 9 щатни бройки, а дирекциите в общата администрация стават пет. Сега са седем. С три щатни бройки се намалява общата численост в системата на МТПС, за да бъдат предоставени на Министерството на инвестиционното проектиране.
Променени са и устройствените правилници на Дирекцията за национален строителен контрол и на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Промените се отнасят до определянето им като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към министъра на инвестиционното проектиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!