Има вакуум на информация: въпросът по-скоро е какво да се направи по отношение на бъдещето на шистовия газ. Това каза американският посланик Джеймс Уорлик пред Нова телевизия.
Едната възможност за решение на спорния въпрос с добива и проучванията на шистов газ в България е пълен мораториум. Посланик Уорлик коментира, че
трябва да се търси подходяща регулация.
"Да, има рискове при разработването на каквито и да било енергийни източници - било то в България или в САЩ. Има рискове и по отношение на ядрената икономика, но България реши по подходящ начин да регулира разработването на тази енергия.
Има възможности за шистовия газ
и аз се надявам по подходящ начин да се регулира разработването и да се контролира, както се случи в САЩ, в Полша и на други места. Това не означава, че няма опасности, но трябва по подходящия начин да се въведат регулации", заяви Уорлик.
"Шеврон" е мултинационална корпорация, която има висока международна репутация и държи да провежда отговорен бизнес по целия свят, каквото е намерението им и за България, посочи още дипломатът.
Според него компанията няма намерение да прави каквото и да било преди 2020 г.
"Аз ако бях българин, бих искал да разбера дали изобщо има шистов газ в България и какво е неговото качество", каза посланикът. Точно това, според него, иска и "Шеврон" -искат само да проучат и да помогнат на българското правителство.
Американският посланик посочи още, че компанията носи със себе си стотици милиони инвестиции и работни места за българите.
"Наистина ли искате да кажете "никога" на една такава компания като "Шеврон"?", попита Уорлик.
Според посланика на САЩ у нас има много хора, които имат сериозни опасения по отношение на околната среда. "Аз самият се отнасям отговорно към тази тема. Но има също
много хора, които имат интерес да не допускат промени в България.
Знаете ли, че България е платила почти двойната цена за природен газ, отколкото ние плащаме в САЩ? Знаете ли, че България плаща повече, отколкото плащат германците за природен газ? Така че има хора, които изкарват повече дивиденти и пари от газовата индустрия и нямат интерес да видят промени. Недейте да бъдете подвеждани", твърди Уорлик.
Той призна, че в миналото е имало грешки и проблеми при "Шеврон", но някои от сензационните истории, които са публични, не са истински.
В САЩ се разработват изключителни количества шистов газ в Тексас, в Пенсилвания. Цената на газа в САЩ намаля драстично и не сме се сблъскали с проблеми с околната среда, подчерта още Уорлик и допълни, че въпреки това агенциите за опазване на околната среда провеждат проучвания непрекъснато.
Вашингтон подготвя промени начело на посолството си в Белград, твърди белградският вестник "Вечерне новости".
Съпругата на Джеймс Уорлик - Мери Уорлик, до април ще бъде отзована,
а на нейно място ще дойде бившата служителка в американското посолство в сръбската столица Дженифър Браш, пише изданието.
Държавният департамент подготвя за тази пролет важни промени начело на посолството на САЩ в Белград, пише "Вечерне новости". Макар мандатът на Мери Уорлик за посланик да не е изтекъл, тя до април ще получи заповед за напускане на Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!