Скандал с подслушване може да се случи във всяка държава, въпросът е как се справяте с него.
Това заяви пред Би Ти Ви американският посланик Джеймс Уорлик по повод разрастващия се скандал с подслушани разговори на хора на високи постове в държавата.
Скандалът с подслушването е сериозен и правителството трябва да се справи с него, смята той.
"Този скандал изисква всички да бъдат отговорни и да се стигне в крайна сметка до върховенство на съда. В пространството не трябва да има слухове, а пълно разследване", заяви Уорлик. Никой не трябва да стои над закона, каза още той. "Мисля, че
аферата трябва да бъде разглеждана цялостно – дали тези гласове са истински
или не, дали самите записи не са фалшиви. Понастоящем опозицията използва случващото се като политически ход. Това е възможност за България да демонстрира на Европа и света, че върховенството е на правосъдието", посочи посланикът.
"Жалко е, че около скандала излизат нови неща, но едно след друго, а не наведнъж", смята още Уорлик.
Има наболели въпроси, на които трябва да се обърне повече внимание – наболели теми са пътищата в България, здравеопазването – за това искат да слушат хората, каза още той.
Мнението на Стефан Гамизов, че в възможно в дъното на скандала да стоят хора от ДС, които защитават руски енергийни интереси, посланикът коментира така:
"Мисля, че това е спекулация. Именно за това трябва да станат ясни фактите. САЩ и Европа ще наблюдават какво се случва- така се показва, че върховенството е на закона.
Ние в Америка имаме опит в подобни скандали, в Европа те също са познати – това не е нещо необичайно".
Меглена Кунева: В Европа ще гледат как реагира българското общество
Бившият ни еврокомисар коментира пред БНТ, че в ЕС се интересуват от скандала, защото е симптоматично за държавата как ще излезем от ситуацията. Междувременно
скандалът с подслушаните разговори стигна и до Европейският парламент, съобщи БНР.
Късно снощи, при откриването на месечната му сесия в Страсбург, наши евродепутати представиха в пленарната зала своите гледни точки към събитията от последните дни.
Станимир Илчев от НДСВ поиска помощ от европейските институции за преструктуриране на българските спецслужби, а Илиана Иванова от ГЕРБ обяви, че в основата на скандала са хора, които имат интерес от срастването на престъпността с държавата.
Илчев разказа пред евродепутатите, че и министър-председателят на България вече е сред участниците в подслушан разговор с компрометиращо съдържание и заключи, че като нова страна членка на Евросъюза, България се нуждае от съдействие, за да преструктурира специалните си служби.
Източникът на подслушаните разговори е с неясен произход, остава анонимен, никой не поема отговорност за разпространението им, обяви на свой ред Илиана Иванова.
Реакциите на евродепутатите в Европейския парламент са, че това, което се случва в България, е изключително неприятно, това не говори добре за страната, каза пред Агенция "Фокус" Ивайло Калфин, евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите.
Това, което се случва, очевидно, че е симптом за много тежки проблеми с управлението в България, смята Калфин.
До този момент за 20 години по подобен начин българско правителство не се е замесвало публично в контрабанда и в отваряне на политически чадъри, каза той.
По думите на Калфин европейските институции наблюдават какво става у нас и си правят изводи за състоянието на страната и способността на правителството да управлява, както и начина, по който управлява.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!