"Трайков е добър човек, действа винаги в интерес на българските граждани, ние в САЩ високо го уважаваме. Напускането му ще е загуба за българското правителство", каза пред Би Ти Ви американският посланик у нас Джеймс Уорлик.
"Може би Катар беше капката, която доведе до преливане на чашата.
Премиерът Борисов каза, че работата по диверсификацията не е вървяла достатъчно бързо. Постигането на алтернативи би довело до намаляване на цените в енергетиката", добави Уорлик.
"Какво и да се е случило,
чух, че АЕЦ "Белене" няма да бъде построена,
Борисов, мисля, че го каза съвсем ясно.
За първи път Борисов ни информира, че Дянков и Трайков са пътували до Москва и са казали на руснаците, че няма да се продължи напред с проекта "Белене", а че може да се ползва направеният руски реактор в АЕЦ "Козлодуй".
Радвам се да видя, че премиерът е взел своето решение и внесе малко яснота", подчерта Уорлик.
"Ние като партньори на България следим да се случват най-добрите неща за страната. Най-важното е прозрачност и диверсификация", каза още той.
"Всяка страна трябва да действа с оглед на стратегическия си интерес.
Не трябва да се вглеждате нито в Москва, нито в САЩ
Това са важни въпроси, които се отразяват на всички български граждани", каза Уорлик, говорейки за енергетиката на България.
Относно шистовия газ, посланикът на САЩ подчерта, че въпрос №1 за България трябва да е гарантиране на околната среда.
"Така че ние ще подкрепим България по отношение на това. Ако аз бях българин, все пак щях да искам да видя дали има шистов газ или не.
Вижте други страни, които внимателно са разгледали въпроса за шистовия газ. Има такива, които са взели решение в подкрепа на шистовия газ, като са намерили начин да гарантират безопасността", каза още американският посланик.
Ситуацията около изграждането на българската АЕЦ "Белене" от Русия отново се изостря, пише руският в. "Комерсант".
Премиерът на България Бойко Борисов уволни икономическия министър Трайчо Трайков, отговарял за проекта, и заяви, че е дал вече нареждане за отказ от "Белене", макар все още да няма официално заключение от финансовия консултант по проекта - британската HSBC, пояснява изданието.
Всекидневникът припомня
"няколко противоречиви изявления" на премиера Борисов
за съдбата на проекта с обща стойност 6,3 млрд. евро, който руската корпорация "Росатом" трябва да построи по договор с българската Национална електрическа компания.
Борисов съобщи, че преди месец Трайчо Трайков съвместно с финансовия министър Симеон Дянков е трябвало да предаде на Москва отказа на София от атомната централа.
България е готова да плати сглобения вече първи реактор за "Белене", за да го монтира в другата българска АЕЦ "Козлодуй", построена още по съветски проект, пише "Комерсант".
Българските министри наистина посетиха Москва в началото на февруари, но тогава не бе огласено, че България се отказва от проекта "Белене".
В "Росатом" потвърдиха, че
не са получавали официален отказ на София от АЕЦ,
а проект за монтаж на реактора в "Козлодуй" не съществува.
От други изявления на Бойко Борисов следва, че българските власти не са готови за окончателен отказ от "Белене", отбелязва изданието.
Борисов заяви, че очаква от HSBC обосновка на проекта до края на март, посочва "Комерсант".
Според негови източници, "запознати със ситуацията", HSBC вече е подготвила и представила пред българските власти предварителен вариант, който
предвижда за проекта срок на възвръщаемост 20 години
"Росатом" засега не слага кръст на проекта, но вече не разчита в най-скоро време да бъде подписан поредният анекс към договора за изграждане на централата, заявява пред вестника източник от руската корпорация.
Такива документи се подписват веднъж на няколко месеца, а действащият анекс изтича в края на март, уточнява изданието.
Според източници от руския ядрен отрасъл, междувременно "Атомстройекспорт" - дъщерната компания на "Росатом", вече е започнала да изтегля своя персонал, работещ на строителната площадка в Белене, добавя "Комерсант".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!