С подписване на обществен договор днес учредиха надпартийно дясно обединение „Нова Република“. Радан Кънев ще е председател , а Трайчо Трайков ще бъде политически ръководител. Част от „Нова Република“ са Обединение „Съюз за Пловдив”, ДСБ и ПП „Българска демократична общност”.
Според Мартин Димитров няма други алтернативи на дясно-център на ГЕРБ, освен новото надпартийно дясно обединение и няма да има и други такива до изборите. „Изборите са непредвидени, потенциалът пред нас е огромен“, коментира той и добави „Най-важното ни обещание са доходите“. Ако „Нова Република“ вземе властта Димитров обеща ръст на доходите с 6-7% на година или 50% за целия мандат.
Радан Кънев: Ако дойде от ляво, жална ни майка
Марешки: Изборите пратиха "в пенсия" много партии
Нинова: Дошло е време БСП да управлява
След оставката на Бойко Борисов и правителството на ГЕРБ разпадането на дясното се възобнови с пълна сила. ДСБ на практика скъса с Реформаторския блок, а лидерът на демократите Радан Кънев обяви нов проект за обединение на политическите формации в десния спектър.
Междувременно бившият правосъден министър Христо Иванов основа своя партия, която по всичко изглежда също ще бъде конкурент на Реформаторите. Все още не е ясно дали в играта за гласовете на десните избиратели няма да се включат и други и дори дали Реформаторският блок ще оцелее в сегашния си състав до март.
Надпартийно дясно обединение „Нова Република“ е дългоочакваният проект на лидера на Демократи за силна България (ДСБ) Радан Кънев.
Промяна в България ще има, хората я искат.
— Radan Kanev (@rmkanev) 26 януари 2017 г.
Тя ще дойде от ляво, или от дясно. Но, ако дойде от ляво, жална ни майка https://t.co/L7zOyJR5Oy
Вчера основателите на „Нова Република“ създадоха първата регионална структура. Това стана във Варна, където Кънев предупреди, че политическият му проект е заплаха за БСП и ГЕРБ.
Той обаче не пропусна да засегне и колегите си от Реформаторския блок, като заяви: „А на нашите приятели от блока на Кунева, които казаха, че десните избиратели се чувствали като деца на разведени родители, ние искаме да кажем, че десните избиратели не са деца“.
Кънев посочи, че критиците, наричали Реформаторския блок през 2013 година обречена коалиция, са се оказали прави.
„Следващите седмици да кажем ясно, че не искаме ляво управление, но и в същото време само една партия да диктува какво означава дясното в България“, заяви тя на първия конгрес на Реформаторския блок.
Неуспелият премиер на Реформаторите си призна
Петър Москов ще ръководи кампанията на Реформаторите
Над десет бивши членове на ДСБ се вляха в събота в Реформаторския блок, като сред тях бе и бившият здравен министър Петър Москов. На форума бе избрано и ръководство, в което влезе Янко Станев, известен с това, че след изключването си от СДС-Варна, премина в ДПС, след което отново се върна с синята партия. През 2013 г. той бе арестуван по сигнал за купуване на гласове в ромската махала във Варна.
В Националният координационен съвет на Реформаторския блок бяха избрани 51 души, сред които са още Николай Ненчев, Меглена Кунева, Корман Исмаилов, Петър Москов, Божидар Лукарски, Найден Зеленогорски, Борислав Великов, Настимир Ананиев, Ваньо Шарков, Даниел Вълчев, Димитър Делчев, Антони Тренчев и др.
В същото време в играта се намеси нов играч - „Да, България“ на бившия правосъден министър Христо Иванов. В понеделник Софийският градски съд регистрира движението като политическа партия заедно с нейния устав и национален съвет от 102- ма членове.
Самият Иванов коментира: „Не търсим идентификация с дясното“, като така отвърна на обвиненията, че политическият му проект разделя дясното пространство в България. „Ние никого не разделяме, целта ни е да обединим повече хора, отколкото в момента има в тази 7% ниша, за която е това вълнение и борби“.
Да, България!: Партията ни не е на агнешки главички
Христо Иванов учреди партията си
Въпросната ниша е подкрепата, която социолозите дават на сбора от всички десни партии в страната.
След като за кратко изглеждаше, че те се обединяват, като създадоха Реформаторския блок, оставката на правителството на ГЕРБ върна нещата в старото им русло на постепенен разпад, започнал още в края управлението на Обединените демократични сили (1997–2001), начело с Иван Костов.
За кратко и в лявото започна подобен процес, като президентът Георги Първанов отцепи „Алтернатива за българско възраждане“ (АБВ) с няколко ключови фигури, сред които Ивайло Калфин и Румен Петков, от БСП.
След като Корнелия Нинова пое ръководството на най-голямата лява партия обаче този процес по всичко личи е спрян.
Според най-новото проучване на „Галъп“ от изброените досега десни политически формации само Реформаторският блок (4,3%) има шанс да влезе в парламента при предстоящите предсрочни избори на 26 март.
Сред останалите „Да, България“ получава около 2% одобрение, а „Нова Република“ може да вземе гласовете на 1,6% от избирателите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!