Жаждата за свобода е универсална, няма граници и няма сила, която да я потисне, заяви премиерът Бойко Борисов при откриването на международната конференция "Уроците на прехода на Централна и Източна Европа: полезен опит за държавите и обществата в Северна Африка и Близкия Изток".
Форумът събра над 150 представители от Европа, Северна Африка и САЩ - политически лидери, активисти, журналисти, представители на НПО, които обсъждат промените в Арабския свят и опита от прехода на страните от Централна и Източна Европа.
В конференцията участват и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, който е на посещение в България, генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд, унгарският министър на външните работи Янош Мартони, чиято страна е ротационен председател на ЕС, външните министри на Португалия, на Швеция, на Гърция, на Босна и Херцеговина.
Конференцията започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите на протестите в Северна Африка и Близкия изток.
Борисов смята, че процесът на демокрация е глобален и не можа да бъде ограничаван или спрян. Според него събитията в Близкия Изток и Северна Африка са доказали несъстоятелността на тезата, според която тези страни не могат да построят демокрацията.
Според българския премиер обаче процесът на демокрация не може да бъде успешен без външна помощ.
"Важно е навреме да се направи качествена реформа на съдебната система. Това е една от главните поуки на нашия преход", подчерта той.
Генералният секретар на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд каза, че опитът на страните от Източна Европа, които преди повече от 20 години се изправиха срещу авторитарните режими в региона, е важен за хората от Близкия Изток, които също се надигнаха днес, защото не могат да търпят лидерите си.
В изказването си Ягланд отдели особено внимание на ситуацията с бежанците от Северна Африка, които пристигат в някои големи европейски държави.
Той подчерта, че
ЕС трябва да даде пример със спазването на човешките права,
ако иска и страните от Близкия Изток да прилагат тези права. Не можем да очакваме те да прилагат тези права, ако ние не го правим, подчерта Ягланд.
Той отбеляза, че европейските страни са натрупали опит при спазването на законите и писането на Конституции, който могат да предоставят на тези страни в прехода им към конституционна демокрация.
Ягланд посочи четири важни фактора, без които демокрацията в тези държави не би била успешна: 1. провеждането на честни и демократични избори; 2. свободни медии - без тях ще има корупция и некадърно управление; 3. даване на власт на жените, което е особено важно в региона на Близкия Изток; 4. да зачитаме религията, но да има разделение между религия и държава, между религия и политика.
"Религията е въпрос на вяра, политиката е въпрос на компромис. В естеството на политическия процес е да се правят компромиси", подчерта генералният секретар на Съвета на Европа.
Европа е невъзможна без Средиземноморието и Средиземноморието е невъзможно без Европа, каза министърът на външните работи Николай Младенов. Нашите култури, религии, общества са тясно свързани и тази връзка трябва да остане стабилна и в основата на всичко, което правим оттук-нататък, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!