Трудности пред промените в Закона за МВР
Източник: Архив
С е еобикновено единомислие „Синята коалиция", „Ред законност и справедливост" (РЗС), „Коалиция за България" и Движението за прва и свободи (ДПС) оспориха промените в Закона за МВР, предложени от правителството.

Единствено "Атака" подкрепи безусловно предложените промени и те минаха на първо четене със 118 депутатски гласа "за", 31 "против" и 20 "въздържал се".

От РЗС дори казаха, че ще напуснат пленарната зала при гласуването, защото иначе трябва да гласуват "против".

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов защити промените като краткосрочни мерки, които трябва да бъдат набелязани от ръководството на МВР, за да може да бъде "отпушена системата". Той поясни, че ГЕРБ има амбиция да изработи цялостна национална концепция за сектора на сигурността и обществения ред.

„Смятам, че тогава вече ще трябва да вървим към цялостна промяна на законодателството, свързана със сигурността и обществения ред", каза Цветанов.

Текстовете предвиждат дирекциите "Гражданска защита" и "Национален телефон 112", които бяха в закритото Министерство на извънредните ситуации, да преминат към МВР.

Друга промяна е възстановяването на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) в МВР, след като новото ръководство на министерството реши да отнеме тези функции от ДАНС.

Промените дават възможност за създаване и на общинска полиция.

Според Йордан Бакалов от „Синята коалиция" предложените сега промени са повърхностни и козметични. Изработени са без ясна визия за развитието на националната сигурност.

Според Бакалов промените се разминават със заявленията, направени от ГЕРБ по време предизборната кампания за децентрализация на системата и за прехвърляне на повече правомощия от МВР към местните власти. Според него със създаването на ГДБОП ще се задълбочи дублирането между МВР и ДАНС.

Синият депутат обясни, че проблемите с Дирекция "Оперативно технически операции" (ДОТО) в закона остават, защото не е ясно дали тя сама ще си възлага задачи или ще изпълнява искания на други звена в МВР.

Освен това не са изяснени взаимоотношенията между министерството и ДАНС спрямо използването и прилагането на специални разузнавателни средства (СРС), подчерта Бакалов.

Депутатът от РЗС Тодор Величков смята, че не трябва да има закон за МВР, защото това е "комунистически анахронизъм". По думите му новият закон предвижда създаване на много дирекции, което предполага раздут щат и много администрация.

Неясен остава въпросът за отговорността, която ще носят при провали министърът и главният секретар. За сметка на това обаче всички директори в МВР са длъжни да спазват заповедите на министъра и на главния секретар и носят отговорност, изтъкнаха от РЗС.

Бившия вътрешен министър Михаил Миков, депутат от БСП, заяви, че МВР се връща до голяма степен назад и не се прави разлика между политическото ръководство и професионалния състав.

Единственото положително нещо за него е регламентирането на синдикалната дейност в МВР.

Миков смята, че промените в ГДБОП се правят, за да може антимафиотите да бъдат на пряко подчинение на политическото ръководство на МВР.

БСП е против задължителното изискване разследващите полицаи да бъдат с висше юридическо образование, защото тази работа е непривлекателна и няма достатъчно кандидати за нея, заяви бившият министър.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Свят Преди 3 минути

Това е най-смъртоносната атака от американската кампания на въздушни удари, започнала на 15 март

<p>&nbsp;Лечебните заведения реагираха на промените в потребителската такса за болничен престой</p>

Лечебните заведения реагираха на решението за по-ниска потребителска такса при престой в болница

България Преди 12 минути

Досега таксата за болничен престой на ден беше 5,80 лв., но с постановление на МС, обнародвано в Държавен вестник, таксата се намалява на един лев

Орбан очаква бизнес сделка със САЩ

Орбан очаква бизнес сделка със САЩ

Свят Преди 1 час

"Водим разговори с американците по икономически въпроси, които биха били изгодни за нас", каза Орбан

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Любопитно Преди 1 час

Двойките влизат в битка за надмощие във Вилата на любовта

<p>Доставял ли е Китай смъртоносни оръжия на Русия?&nbsp;</p>

Китай отрече да въоръжава Русия, реагирайки на изявление на Зеленски

Свят Преди 1 час

Това заяви говорител на китайското дипломатическо ведомство

<p>Украинският премиер с визита в САЩ,&nbsp;с кого ще се срещне</p>

Украинският премиер с визита в САЩ

Свят Преди 1 час

Това става ясно от документ, публикуван от украинското правителство

Буксуващи усилия за мир съпътстват нови израелски удари в Газа

Буксуващи усилия за мир съпътстват нови израелски удари в Газа

Свят Преди 2 часа

"Хамас" отхвърли израелско предложение за прекратяване на огъня

Скандал в Сърбия: Обвинен в сексуален тормоз оглави образователното министерство

Скандал в Сърбия: Обвинен в сексуален тормоз оглави образователното министерство

Свят Преди 2 часа

От години срещу проф. Деян Вук Станкович има множество свидетелства от студентки за тормоз

Нови цени за издаването на лични карти

Нови цени за издаването на лични карти

България Преди 3 часа

Вижте какви ще са таксите:

Патриарх Даниил: Трябва да не се срамуваме от Кръста Христов, той е път към Възкресението

Патриарх Даниил: Трябва да не се срамуваме от Кръста Христов, той е път към Възкресението

България Преди 3 часа

Това призова в посланието си към българския народ на Разпети петък Негово Светейшество

<p>Мистериозно сияние на океана озадачава учените повече от 400 години</p>

Мистериозно сияние на океана, за което се съобщава от повече от 400 години, озадачи учените - ново проучване може да разкрие какво е

Любопитно Преди 3 часа

Повече от 400 години моряците съобщават за мистериозно явление, при което океанът сякаш свети докъдето поглед стига

Ще направи ли Тръмп Китай "велик отново"?

Ще направи ли Тръмп Китай "велик отново"?

Свят Преди 3 часа

През първото тримесечие на тази година китайската икономика е отбелязала по-висок ръст от прогнозирания

<p>МВнР: Българите, пътуващи до Колумбия, да се ваксинират срещу жълта треска</p>

МВнР предупреждава: Българите, пътуващи до Колумбия, да се ваксинират срещу жълта треска

Свят Преди 4 часа

Имунизацията трябва да бъде направена най-малко 14 дни преди пътуването

Спецакция в центъра на София, 13 души са задържани

Спецакция в центъра на София, 13 души са задържани

България Преди 4 часа

Проверени са 41 обекта, сред които хостели, магазини, заведения, фризьорски салони и други, както и над 330 души

Български шофьор на тир загина при катастрофа в Гърция

Български шофьор на тир загина при катастрофа в Гърция

Свят Преди 4 часа

Камионът се е преобърнал, а впоследствие товарната му част е избухнала в пламъци

Потребителската такса за ден болничен престой става 1 лев

Потребителската такса за ден болничен престой става 1 лев

България Преди 5 часа

Постановлението на Министерския съвет вече е обнародвано в Държавен вестник