Марин Райков, Калин Борисов и Милен Люцканов ще бъдат зам.-министрите на външните работи.
Министър Румяна Желева съобщи имената им в интервю за сутрешното предаване на "Нова телевизия".
"Редукцията е много по-сериозна, защото към външно министерство премина ресорът "Европейски въпроси", а вече няма да има министър, който да отговаря пряко за това", отбеляза Желева.
На настоятелните въпроси на водещата Диана Найденова за други персонални промени, министър Желева напомни, че кадровите промени точно в министерството на външните работи "почти винаги трябва да се извършват съгласувано с ред други институции и ведомства".
Марин Райков е роден в семейство на дипломат през 1960 г. във Вашингтон. Завършил е Международни отношения в Икономическия университет в София.
Професионалната му кариера в Министерството на външните работи започва в отдел „Страни от Югоизточна Европа". Първи секретар е в българското посолство в Белград (1992-1995), после постоянен представител на България в Съвета на Европа в Страсбург, зам.-министър в екипа на Надежда Михайлова (1998-2001), посланик във Франция и представител на България в ЮНЕСКО.
С европейската проблематика вместо отделен министър сега ще се занимава зам.-министърът Калин Борисов, който, според Желева, е с подходящо образование и дълго време е работил по европейската проблематика в Брюксел.
Третият зам.-министър ще бъде Милен Люцканов, който също е кариерен дипломат - началник на отдел в дирекция „Международно право" на министерството, бивш зам.-постоянен представител на България в НАТО в Брюксел, национален координатор в Съвета за регионално сътрудничество.
На въпрос дали ще бъде предложена отново Меглена Кунева за български еврокомисар, Желева дипломатично заяви, че не може да говори от името на премиера.
Изцяло дамски е
ръководният екип в Министерството на околната среда и водите
Зам.-министри са Евдокия Манева и Ивелина Василева, съобщи на брифинг министър Нона Караджова.
Манева е авторитетен специалист, от 1990 г. работи в Министерство на околната среда, а през 1997 г. е зам.-министър в служебния кабинет на Софиянски. В правителството на Иван Костов e министър на околната среда и водите.
От 2001 г. е народен представител в 39-то Народно събрание. През 2004 г., след оттеглянето на група депутати начело с Иван Костов от СДС, е сред основателите на Демократи за силна България (ДСБ). От 2005 г. е депутат в 40-то Народно събрание и член на Комисията по земеделието и горите и Комисията по околната среда и водите.
Преди дни заяви, че не е искала от никого разрешение да стане зам.-министър, защото не смята за необходимо, подкрепя правителството на ГЕРБ и е убедена, че ще може да приложи експертните си знания и умения.
Министър Карджова каза пред журналисти, че срещу България ще започне наказателна процедура от ЕК след около месец, заради неизпълнени ангажименти за депата за отпадъците.
Една от възможностите да се избегнат санкции е да се изготви ясен план за решаване на проблема.
България я грози и още една наказателна процедура- през 2011 г. заради неизградените пречиствателни станции в селищатас население над 9 хил. души.
Министър Караджова е установила, че предишното ръководство на министерството е подписвало проекти за изграждане на пречиствателни станции с многократно завишени разходи - 10 пъти над реалната стойност. Такива проекти имало в цялата страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!