Трима български граждани са арестувани след акцията на руското Управление за борба с икономическите престъпления на територията на Българския промишлен център (БПЦ) в Москва.
Задържаните са Николай Николов, Костадин Костов и Красимир Велчев. Първоначално беше съобщено, че е задържан и още един българин - Симеон Борисов.
Тримата ще останат в ареста 48 часа, след което руските власти ще решат дали да ги арестуват. Задържането им е заради подозрения за нарушаване на закона за авторското право, заради което се предвижда наказание от до шест години затвор и глоба до 500 хил. рубли.
От задържаните единствено Николов не е от фирмата "Милениум – 2001" ООД.
Той е бил наемател на помещения.
При акцията на руските служби беше представено наказателно постановление за проверка на търговското представителство на фирмата с обвинение за производство и продажба на пиратски дискове.
Компанията има завод за производство на дискове в Зеленоград, на около 30 км от летище "Шереметиево".
На задържаните са отнети мобилните телефони и според първоначалната информация на БНР не им е предоставена адвокатска защита.
Следователите съобщили, че всички други офиси на фирмата в града са били проверени и затворени и че от четири години водят следствие по въпроса.
Сутринта н а 5 ноември
отряд на руската милиция с особено предназначение нахлу в жилищни блокове
на Българския център на промишлеността в Москва.
Целта им е била да връчат прокурорска заповед на Николай Маринов Николов, представител на фирма "Милениум 2001", съобщи говорител на българското посолство в Москва.
Според информацията на българското външно министерство представителите на руските правоохранителни органи са били 23-има с маски, въоръжени с автомати.
Блокиран е и жилищният комплекс към БПЦ, където фирмата е наемател на жилищни помещения.
Освен че е един от наемателите в комплекса, МИЕТ няма никакви други взаимоотношения с "Милениум 2001".
Инспекторатът към МИЕТ проучва дейността в БПЦ, както и сигналите за злоупотреби, които са подадени срещу неговата директорка Малина Божинова, заяви зам.-министърът на външните работи Марин Райков.
По информация на мисията ни в Москва милиционерите са се държали грубо, след като изненадващо се появили с маски на лица тази сутрин и извършили обиск в няколко апартамента.
Българският консул Никола Панайотов е пристигнал на място,
за да изясни случая. От посолството коментират, че дори да се разследва сериозно престъпление, консулът би трябвало да бъде уведомен предварително за подобни действия.
Жилищните сгради в най-скъпия български имот в руската столица са предназначени за домове на български бизнесмени и граждани.
Посолството ни е изразило устен протест до руското външно министерство, тъй като навлизането на територията на центъра става в нарушение на Виенската конвенция за дипломатическите отношения.
Според конвенцията в сгради с дипломатически статут представители на властта на съответната държава могат да влизат само с разрешение на посланика.
Много е трудно да бъде признат дипломатическият статут на сградата, смятат от руското външно министерство. В момента текат преговори по статута на сградите на България в Русия и документът, по който българската страна предявява претенциите си, е спогодба от 1974 г.
Случаят още повече се усложнява заради решението на бившия министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който на 28 май 2008 г. е издал заповед да отпадне дипломатическият статут на сградата на центъра.
Чисто законово руските части нямат право да влязат на територията на центъра, но
ако там има престъпление, което е извършено, няма да се разсърдя на колегите,
коментира премиерът Бойко Борисов пред журналисти.
"По принцип, чисто дипломатически погледнато, нямат право да влязат, но от друга страна и аз бих постъпил така, ако знам, че там има хора, които заслужават да бъдат арестувани.
Ако второто е вярно, по никакъв начин няма да създам напрежение на руските колеги", добави Борисов.
По лично указание на премиера зам.-министърът на външните работи Марин Райков е разпоредил на българския посланик в Москва да допусне силите на ОМОН да извършат проверка в сградата на центъра, но съпроводени от представители на българското посолство, съобщиха от българското външно министерство.
Българската страна няма да пречи на силите на сигурността да извършат оглед, но няма да отстъпи от позицията си за дипломатическия статут на сградата, се посочва в съобщението.
БГНЕС припомня, че е избухнал скандал, след като е станало ясно, че Димитров е действал в полза на снахата на бившия секретар на ЦК на БКП Тодор Божинов - Малина.
Тя е разследвана от българското икономическо министерство и също е с дипломатически статут.
Административната сграда към центъра се оценява на 161,5 млн. евро. В жилищната сграда пък има 204 апартаменти на стойност близо 65 млн. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!