Цн нтралната избирателна комисия (ЦИК) регистрира три инициативни комитета като застъпници на позицията
срещу строежа на АЕЦ "Белене" за националния референдум на 27 януари 2013 г.
На комитет на ВМРО е била отказана регистрация.
Обяснението на ЦИК е, че този комитет няма алтернативна позиция, а повтаря декларираното от инициативния комитет, представляван от Стефан Воденичаров, който е инициатор на
националния референдум.
Трите одобрени комитета са заявени от Борислав Сандов от
партията "Зелените", Мария Капон от ЕНП и Иван Иванов от Синята
коалиция.
Комитетът на Сандов се казва "Зелените алтернативи против АЕЦ". Освен "Зелените" и други екологични организации участват
Българската антиядрена коалиция и Българската фотоволтаична асоциация.
"Ядрената енергетика следва да бъде нещо от миналото, от което ние ще се срамуваме.
Имаме технологиите, имаме възможностите, имаме инвестициите, които желаят хората да направят, но най-важното е хората да се откъснат от монополите, които им се налагат в енергетиката", каза Борислав Сандов.
"Един от основните акценти в нашите кампания е, че ядрената енергетика е опасна, вече има пет реактора в света, от които изтече радиация и се получи най-сериозната авария. Това е един процент от всички съществуващи реактори, това е огромен риск за малка страна като България, в която ако се случи подобно нещо ние просто трябва да затворим тази страна. Тя фалира и с нея се приключва", заяви той.
Сендов добави, че ядрената е най-скъпата енергия, вече всички анализи говорят, че киловат инсталирана енергия в ядрена енергетика минава над 5 хил. евро. "Което е два пъти повече от най-скъпата възобновяема енергия, каквато е фотоволтаичната. Там цените падат драстично и политиките на ЕС са за подкрепа и развитие на технологии, които използват възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)", разясни той.
В подкрепа на тезата си Сандов се позова и върху корупцията в атомната енергетика.
Инициативен комитет, организиран от Синята коалиция, е внесъл 14 830 подписа. Той не се противопоставя на строителство на нова ядрена мощност,
каквато е 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", но е за удължаване на живота на
5-и и 6-и блок на централата, тъй като инвестициите в нея вече са изплатени
и това наистина би била най-евтината произведена у нас енергия.
Синята коалиция призовава
правителството да предприеме необходимите стъпки за анулиране на лиценза на площадката за АЕЦ"Белене" заради висока сеизмичност на района,
заяви в петък Лъчезар Тошев в декларация от името на сините от парламентарната трибуна.Той посочи като пример сеизмичността на Вранча, Румъния, и разлома между Белене и Свищов.
Депутатът отбеляза, че твърденията на предишния икономически министър Трайчо Трайков за сеизмичност от 4-та степен на площадката са далеч от реалността, защото такава сеизмичност може да се предизвика от местен епицентър, без да се взема предвид огнището във Вранча. Реалната сеизмичност е от осма степен, предупреди Тошев и припомни, че са ставали такива големи земетресения, например през 1977 г.
Въпреки че епицентърът е в Румъния, в България разрушенията са големи и в Свищов са загинали над 100 души, отбеляза депутатът. Тошев посочи, че скоро са били регистрирани две земетресения във Вранча - едното от 3.4, а другото от 4.7 по скалата на Рихтер. Според него румънски сеизмолози са предупредили за възможността за земетресения, докато техен български колега е заявил, че няма такава опасност.
"Някои учени у нас са готови да дават отговори, които да се харесат на тези ,които искат да ги получат. Смятаме, че причината се крие в лошото заплащане на учените и затова те са склонни да обслужват определени интереси", коментира депутатът каза той и призова кабинета да преразгледа политиката си спрямо учените и да им осигури добри доходи.
Лъчезар Тошев припомни, че в писмо през 1986 г. руски учени сеизмолози са заявили, че площадката за АЕЦ "Белене" е с неприемливо висока сеизмичност и са предложили тя да бъде изоставена.
Около 11 000 подписа срещу АЕЦ "Белене" са внесени от
Инициативния
комитет "БеляНЕ"
с председател председателя на Единна народна партия (ЕНП)
Мария Капон. Алтернативната позиция е заявена така: "НЕ на развитието на ядрената енергетика с нова
ядрена централа".
В същото време днес
БСП обяви, че трябва да постигне милион и половина гласове
на български граждани с отговор "Да" на референдума за АЕЦ "Белене".
Националният съвет на БСП реши, че на референдума ще прави чрез екзит пол паралелно преброяване на гласовете на 100 хиляди участници.
Три комитета против проекта АЕЦ "Белене"
БСП си постави задача да постигне милион и половина гласове на български граждани с отговор "Да" на референдума за АЕЦ "Белене"
8 декември 2012, 21:16
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!