Държавата не е освободена да плаща по споразуменията за АЕЦ "Белене", поети преди идването на правителството на ГЕРБ, каза министърът на икономиката Трайчо Трайков пред парламента в отговор на въпрос на депутата от БСП и бивш икономически министър Петър Димитров относно плащанията на НЕК по проекта АЕЦ "Белене" без решение за неговата реализация.
Сега в максимална степен се опитваме да защитим интересите на страната, така че след време да не плащаме огромни неустойки, посочи министърът.
Петър Димитров каза, че за последните години по този проект са изплатени 296 млн. евро, две трети от тях към руската компания "Атомстройекспорт". Той препоръча на министъра държавата да спре плащанията на руските фирми, доставчици на оборудване, ако наистина ще се отказва от проекта за АЕЦ "Белене".
По-късно в кулоарите на парламента, на журналистически въпрос дали има проблем в преговорите с Русия заради поведение на бившия зам.-министър Марий Косев, Трайчо Трайков обясни, че стилът на бившия му вече заместник е такъв, че проблеми в този смисъл са възниквали не само с руснаците, но и с американците, с гърците, турците, германците и австрийците.
По всички тези енергийни въпроси той е участвал и са възникнали проблеми, обобщи министърът.
Той обаче бил абсолютно убеден, че те са се оплакали на премиера от поведението на Марий Косев, както и от неговото.
Трайков припомни казаното от лидера на БСП Сергей Станишев, че смяната на Косев се прави, защото руснаците не го приемали на сериозно. Как да не го приемат като му фабрикуват измислени истории и звънят по нощите да ги разказват на хората и да ги разпространяват по медиите, каза министърът, но не пожела да разкрие факти.
Няма да ви кажа на кого са звъняли, но включително и на хора от кабинета, лаконичен бе той.
Трайчо
Трайков съобщи, че довечера очаква да разговаря с министър-председателя
и да чуе забележките му. Министърът увери, че не се притеснява за поста си, защото той е само публична позиция за "вършене на работа". Притеснението не е конструктивно усещане, не би следвало никой на публична позиция да се притеснява за поста си, смята той.
Пред парламента, в отговор на друг въпрос на Петър Димитров, министърът каза, че ако не са били преговорите с руската страна и новите находища, цената на природния газ сега щяла да е с 10% по-висока.
В края на третото тримесечие на 2009 г. цената на природния газ е била 365.03 лв. за 1000 куб.м, а през второ тримесечие 2011 г. е 532.14 лева за 1000 куб. Тоест увеличението е 45,78%.
В края на 2010 г. цената на синьото гориво е била по-висока - 537. 40 лева, каза Трайчо Трайков.
Той обясни, че цената на горивото зависи и от допълнителните споразумения от 2006 г., с които се въведе поетапното увеличение на цената на газа.
Ако не беше подписано това споразумение, цената на суровината би била със 165, 33 лв. по-ниска или 372 лв. за 1000 куб. метра в края на 2010 г.
След преговори с "Газпромекспорт" нашата страна свали цените с около 4%, каза Трайков.
За първи път български политици договорят не увеличение по действащ договор, а намаление на цената, подчерта той.
Находищата Каварна и Калиакра, които влязоха в експлоатация през ноември 2010 г., намаляват допълнително цената, обясни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!