"В никакъв случай не сме "наведени" заради посещението на Владимир Путин в България. И по-добре той да гледа мощи, вместо да ходи на лов", коментира пред Нова телевизия (NovaTV.bg) министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
"Целта на работата ни в тези месеци беше по такъв начин да структурираме процеса и да се договорим за предпроектното проучване, че окончателното инвестиционно решение да бъде взето въз основа на тези изводи.
Предварителните суми са между 800 млн. и 1 млрд. Такива големи проекти се финансират с 1/3 собствени средства и 2/3 заемни средства. Значи 30% трябва да осигури Българският енергиен холдинг, а останалите да се търсят от кредитни институции.
България ще започне да печели от първия ден
Нормалният срок за възвръщане на инвестиция от този мащаб е между 10 и 15 години", подчерта Трайков.
"В никакъв случай не сме били губещата страна. Правим най-доброто от това, което имаме.
Не се подписваме на празен лист, на който пише, както е било за АЕЦ "Белене": ще ви платим сега едни пари, пък после ще видим дали ще има смисъл. Сега е точно обратното", каза още икономическият министър.
В същото време съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров сериозно разкритикува действията на кабинета.
"Колко и какъв е ангажиментът на България към "Южен поток" - няма яснота. Не се знае и колко ще струва", каза пред БНТ (BNT.bg) Димитров.
"Аз чувам, че българският ангажимент е за над 1млрд. долара, чуват се и други цифри.
Това е отново подписване на договор, който не е обезпечен
Не се знае колко ще са лихвите и това е отново икономическа зависимост от Русия", подчерта той.
"Това, което е казал премиерът, е обидно - че ще печелим по 2,4 млрд. долара годишно от преминаването на тръбите през нашата страна. Ще го питаме тогава къде са тези пари. Това са абсурдни неща, че може да се случи", посочи Димитров.
"Трябва да има ясен бизнес-план. Те са подписали, но не знаят нито какви ще са лихвите... Все едно да подпишете бял лист за теглене на кредит, без да знаете каква е лихвата, която ще плащате", обясни той.
"Южен поток" е измислен, за да бламира "Набуко"
Със сигурност нямаме пари за двата проекта и подписвайки за "Южен поток" все едно отказваме другия.
Те трябваше да кажат какви са условията за двата проекта и да реши парламентът и обществото, а сега група хора, които се водят министри решават еднозначно за "Южен поток".
Въпросът е друг - защо без българския парламент се взимат такива решения. Така беше и при Тройната коалиция", каза още Мартин Димитров.
Това, което поиска Русия за "Южен поток", се подписа
това, което поиска България за намаляване цените на газа остава за светлото бъдеще, същото е и с АЕЦ "Белене".
Каквото пишеше в руската преса това стана, но ние не знаехме... В руската преса пише, че "България капитулира" - значи сме поели невъзможни ангажименти", посочи Димитров.
"Това трябва да притеснява всеки човек в България - каквото ни кажат и ние подписваме, това е от няколко месеца. Същото важи за и съвместните оръжейни проекти.
От една страна ще намаляват цената на газа с 5-7%, а от друга цените ще се качват. Този кабинет дори критикуваше по-яростно от нас проекта АЕЦ "Белене", а сега какво стана - същото като при предишното правителство.
Мен ме притеснява, че ние не си защитаваме националния интерес
Ако преди изборите бяха казали, че без бизнес план ще подпишат за "Южен поток" нямаше хората да гласуват за ГЕРБ.
Като подписваме един, договор трябва да знаем какви ангажименти поемаме. Това са ангажименти за десетки години и това ангажира бъдещи правителства", каза още Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!