Бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков е осигурил на фирмата за добив на варовик "Каолин" концесионен договор за милиони, докато е притежавал акции в дружеството.
Това съобщава ТВ7, като се позовава на разследване на журналистката от медията Диляна Гайтанджиева.
Няколко месеца, след като Трайков става енергиен министър, той е изпратил доклад до Министерския съвет (МС) с предложение "Каолин" да вземе за срок от 35 г. правото да добива нерудни изкопаеми край Дулово.
В имотната си декларация от 10-ти септември 2009 г. Трайчо Трайков е посочил, че има акции в "Каолин" и "Софарма".
В декларацията си за конфликт на интереси от 3-ти август 2009 г. е записал, че към момента на встъпването си в длъжност притежава "портфейл от акции, търгувани на БФБ", припомня ТВ7.
С влизането си във властта Трайков декларира, че акциите му в "Каолин" са 278, купени за 3753 лв
По цени от днес те струват по-малко от 600 лв. Трайков не е декларирал промяна в броя на акциите през 2011 г., стана ясно с публикуването на имотните декларации на властта за миналата година.
Председателят на ПК "Екогласност" Емил Георгиев заяви пред ТВ7, че
ще сезира прокуратурата за конфликт на интереси на Трайков
заради акциите. Освен за това обаче, прокуратурата, по думите на Георгиев, трябва да бъде сезирана и за престъпление по служба.
"То е свързано с това, че един министър е длъжен да съблюдава за нарушения при изпълнение на концесията, да следи цените и добивите, които се обявяват. Ако той обаче лъже, че такива нарушения не съществуват, а те са налице – какво е това, ако не престъпление по служба", попита Георгиев.
По думите му най-голямото нарушение в случая с "Каолин", е, че фирмата в продължение на две години извършва незаконен добив, тъй като в договора, който е сключен между фирмата и правителството, е записано, че тя може да извършва добив, само ако се промени статута на земята – от земеделска в промишлена, което не се е случило.
Мажоритарен собственик на "Каолин" е бизнесменът Иво Прокопиев, който вече живее в Сингапур. "Всички разследвания срещу него не са стигали никога до дело. Има заведено само едно - за приватизацията на "Каолин", по което той е оправдан", припомни ТВ7.
Ние имаме 30 предприятия, какво като съм мажоритарен собственик, не знам на каква цена доставят варовик, е коментирал Иво Прокопиев.
Според разследването на телевизията докладът с предложението за концесията на "Каолин" е много щедър. В него е записано, че "Каолин" ще плаща концесионна такса от 4% от оборота за добив на 350 хил. тона суровина годишно или 287 хил. лв. Това означава, че оборотът на "Каолин” би трябвало да е 7,127 млн. лв.
От ТВ7 са потърсили мнението на геолози дали това е пазарната цена при добив на 350 хил. тона от това находище. Те са коментирали, че според тях стойността е дори по-висока - около 24 млн. лв.
Седем млн. лева е твърде занижено при 4% концесионна такса по проект на предприятието държавата трябва да получи 287 хил. лв., а иначе концесионната такса би трябвало да е около 960 хил. лв., т.е. тя е занижена три пъти и по този начин държавата е ощетена, обяснява инж. Георги Узунов.
Решението на МС е спряно от съда и не е влязло в сила, тъй като се обжалва от еколози
С този мотив от "Каолин" са отказали да коментират въпросите ни дали тази концесия не ощетява държавата. Освен непазарната цена за концесионна такса, журналистите от TV7 са открили още смущаващи факти в доклада на Трайчо Трайков.
Докато в инвестиционната програма на "Каолин" е записано, че дружеството ще инвестира 24 млн. лв., в доклада и решението на МС това условие е подменено и е записана пет пъти по-малка сума – 4,735 млн. лв. "Каолин" получава концесия върху 2,561 млн. кв. метра за находище от 571 хил. кв.м, въпреки че по нормативи площта трябва да бъде не повече от 900 хил. кв.м. Това е становището на експерти от Министерски съвет по повод тази сделка, но то не е взето в предвид.
Освен това според ТВ7
изкупните цени на варовика от "Каолин" за "Контур Глобал Марица Изток 3" и "Ей и Ес – 3С Гълъбово Марица Изток 1" са силно завишени,
което влияе пряко на цените на електроенергията в страната и ги завишава неколкократно.
В предаване на ТВ7 директорът на фирма "Каолин" Димитър Ангелов отрече да има проблеми със статута и предназначението на земята, в която се добива варовик.
В момента се извършва процедура по смяна на предназначението на земите, което отнема време.
Ангелов твърди, че хората са заблудени от "експертите на "Екогласност"" и затова твърдят, че "Каолин" копае в лозята им.
Според него няма как да има конфликт на интереси при бившия икономически министър, тъй като акциите му са прекалено малко и са били декларирани.
В късния следобед от "Каолин" разпространиха съобщение до медиите, в които отричат обвиненията, произтичащи от разследването на ТВ7. От компанията заявяват, че разследването е медийна атака и изводите му са безпочвени.
Обвиненията за неколкократно завишена цена на електроенергията у нас заради "високите доставни цени на варовика" за "Марица Изток 3" и "Марица Изток 1" са неверни,
се казва в съобщението. Цените на варовиците за сероочистващите инсталации на „Контур Глобал Марица Изток 3“ и "Ей и Ес – 3С Гълъбово Марица Изток 1", са договорени през 2001 г. и 2005 г. в условията на конкурентни процедури, посочват от "Каолин".
В хода на тези процедури компанията е предложила най-изгодни условия, поради което е била избрана за един от доставчиците на варовик за сероочистване на посочените топлоелектрическите централи, добавят от компанията.
Очевидно е, че фиксирани финансови параметри преди повече от 7 години няма как да се отразят на увеличаващата се цена на електроенергията в страната, пише още в съобщението.
"Манипулативната теза, че цената на варовика, който "Каолин" АД доставя, е причина за високата цена на ел. енергията в страната, не се базира на задълбочен анализ.
Варовикът за сероочистването съставлява не повече от 3% от себестойността на ел. енергията, която топлоелектрическите централи произвеждат", казват още от компанията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!