Трайчо Трайков: "Капаните" се оказаха постижими цели
Трайчо Трайков: "Капаните" се оказаха постижими цели   
Източник: БГНЕС

Бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков заяви днес, че поставените от него "капани" пред новия министър Делян Добрев, за които беше обвинен от премиера Бойко Борисов, са се оказали постижими цели.

В интервю за Би Ти Ви Трайков заяви, че е постигнато това, за което той е работил.

"Цел номер едно беше АЕЦ "Белене". Решението, което взе правителството беше правилно", каза Трайков.

Цел номер 2 беше намаляване на цената на газа най-малко с 10% и това беше постигнато, допълни той.

Трайков отрече слуховете, че ще се присъедини като експерт към новата партия на Меглена Кунева, като каза, че след като някой вече е бил политик, той си остава политик.

Бившият икономически министър все още имал само подозрения за причините да бъде отстранен от правителството.

Пред журналисти в деня на отстраняването му като министър Трайков каза, че истинските причини за това рано или късно ще станат известни на хората.

"Може и да греша. Гледах интервюто на министър-председателя, той каза някои неща, които, ако се случат по този начин, значи греша. Но ако "Белене" се осъществи при сегашните условия, значи не греша. Ако до края на месеца не бъдат променени цените на газа по сегашните доставки с 10-15%, значи не греша", обясни тогава Трайков.

Когато говорим за политика, важни са големите цели, не толкова лъкатушенията на една или друга съдба, каза днес той.

Запитан за евентуален внос на газ от Азербайджан, Трайков посочи, че по този проект се работи от 2009 г.

"При този проект газопроводи стигат до азербайджанско пристанище и там газът се компресира. Ние работим по проект за компресиран газ, а румънците - за втечнен. Предимството на втечнения газ е, че е по-подходящ за големи количества. Но станциите за втечняване там са много скъпи, от порядъка на милиарди. И по двата проекта се работи от 2-3 години, но нито румънския, нито нашия напредва много, защото Азербайджан предпочита сухоземния маршрут.", каза Трайков.

За възможността за изграждане на 7-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй" Трайков каза, че проектът би могъл да бъде изпълнен в кратки срокове.

Запитан за идеята в Белене да се изгради газова централа, той посочи, че една такава централа е подходяща за балансиране на ВЕИ-тата. Ако може да работи с евтин газ, тогава имат място такива газови централи, допълни Трайков.

Той посочи, че в САЩ вече е най-евтино да се произвежда електричество от газови централи - 80 долара за 1000 куб. м.

Трайков смята, че енергиен проект номер 1 за България е да се удължи живота на Пети и Шсти блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Единият блок е на 21 години, а другият е на 23 години. Най-важните проекти в енергетиката след правилното решение за "Белене", са свързани с газовите проекти", каза още Трайчо Трайков.

В същото време той каза, че цената на газа "е неприемливо висока".

Той подчерта, че има огромен потенциал за спестяване на енергия.

"Потенциалът на енергийната ефективност е колосален. Ако той бъде реализиран в България, не само няма да ни трябват нови мощности, а можем да удвоим износа", каза Трайков.

По думите му само с 200 млн. лева, вложени за енергийна ефективност, е спестена необходимостта да се строят нови мощности за около 600 мегавата.

Мъж се оплаква на приятел: - Жена ми е като полицай! Приятелят го пита: - Защо? Толкова ли е строга? - Не, винаги идва неочаквано…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Свят Преди 14 минути

Още 15 души са загинали при други израелски удари в Ивицата Газа

Защо Тръмп не наложи мита на Русия

Защо Тръмп не наложи мита на Русия

Свят Преди 55 минути

Доналд Тръмп наложи мита на почти целия свят

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Любопитно Преди 1 час

Как принцеса Кейт използва стила като форма на дипломатическо изразяване

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Свят Преди 1 час

9-годишно момче беше отнесено от наводнението, докато отивало да хване училищния автобус

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Свят Преди 1 час

Крейг Ейнсуърт е открит мъртъв в Испания, след като беше обявен за изчезнал

Паднали дървета потрошиха коли в Пловдив

Паднали дървета потрошиха коли в Пловдив

България Преди 1 час

Снощи в района на Пловдив започна снеговалеж

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

България Преди 2 часа

Петков посочва, че искът е за неимуществени вреди

<p>Митническата буря на Тръмп разтърси света</p>

Глобални пазари под натиск: Исторически сривове и растящ страх от рецесия

Свят Преди 2 часа

Според JPMorgan шансът за рецесия в САЩ и в глобален план е нараснал до 60%

ВАС пита Конституционния съд за избора на главен прокурор

ВАС пита Конституционния съд за избора на главен прокурор

България Преди 2 часа

Административното дело във ВАС бе образувано по жалба на Борислав Сарафов

Слаб трус до Перник

Слаб трус до Перник

България Преди 2 часа

Земният трус е усетен слабо в 13.45 ч. с епицентър на 2 км източно от град Перник

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте зрелищните футболни срещи на крачка от финала

<p>В Германия <strong><span style="color:#ff0000;">ще готвят учениците за... война</span></strong></p>

В Германия ще готвят учениците за... война

Свят Преди 3 часа

Говорителят на отбраната Роудрик Кизеветер каза, че е „абсолютно необходимо“ учениците да се обучават за извънредни ситуации, като ги нарече „особено уязвими и особено засегнати при извънредни ситуации“

Михаел Шумахер стана дядо

Михаел Шумахер стана дядо

Любопитно Преди 3 часа

Дъщеря му Джина-Мария е родила момиче на име Мили

Напусна ни актьорът Пламен Сираков

Напусна ни актьорът Пламен Сираков

България Преди 3 часа

Скръбната вест съобщиха от Съюза на артистите в България

Макрон се срещна в Кайро с египетския си колега

Макрон се срещна в Кайро с египетския си колега

Свят Преди 3 часа

Очаква се по-късно към тях да се присъедини йорданският крал Абдула Втори