България спира ратификацията на международното търговско споразумение за борба с фалшификациите ACTA.
Това обяви министърът на икономиката Трайчо Трайков.
Той представи позицията на МИЕТ по споразумението.
Предложението за замразяването на членството ни в договора ще бъде внесено в Министерския съвет в сряда.
Спираме всички процедури по ратификацията на договора, каза Трайков.
За момента не е ясно дали България ще оттегли подписа си
Министърът на външните работи Николай Младенов и министър Трайчо Трайков ще координират позицията на България със страните членки и институциите на ЕС относно формулирането на обща позиция по споразумението.
"В рамките на българската политическа традиция не очаквам никой да поеме т.нар. вина за присъединяването ни към АCТА. Затова мога спокойно да заявя пред вас днес, че аз поемам отговорността", каза министърът.
Той заяви, че е подценил ситуацията със споразумението и затова по негова вина не е проведена по-широка дискусия.
"Задължението и отговорността за актовете, които излизат от министерството към Министерския съвет, е на министъра. Приемаме, че
вината е моя, тя не е на експертите. Да съм чел по-добре", заяви Трайков
в отговор на въпрос дали ще търси вина у експертите в министерството.
По същество се спира участието на България в това споразумение и няма да има действия по АCТА, включително внасяне за ратификация, до изграждане на единна позиция на страните членки като цяло, посочи министър Трайков.
В разгорялата се през последните дни дискусия стана ясно, че българското общество не е готово да приеме механизми, които създават съмнения за посегателства срещу свободата на изразяване и свободата в интернет, посочи Трайков.
Дори съмненията са достатъчна причина един акт да не бъде добре приет от обществото, заяви той.
Дори намеците, че един подобен международен документ може да се окаже трамплин за полицейщина, вредят на България, на доброто име, на гражданското общество и дават лоша оценка за политическата система у нас, подчерта министър Трайков.
Вероятността Европарламентът да не ратифицира договора е много голяма,
след като Полша, Чехия, Словакия и Германия отказаха да участват в него.
Според противниците на споразумението то отразява непропорционално интересите на асоциациите, защитаващи авторските права, и гражданите, и най-важното - ще доведе до постоянно им следене онлайн.
При това заради силата на "лобитата на авторското право" може да се стигне до непропорционални наказания за дребни нарушения - например спиране на интернета и дори затвор, за потребители, изтеглили филм или музика от мрежата.
На 11 февруари в цяла Европа имаше протести срещу спорното споразумение
В България демонстрации имаше в няколко града, като в София протестираха няколко хиляди души.
Досегашната позиция на българското правителство беше, че ACTA не е страшилището, за което противниците му го представят.
"Ако ме питате за личното ми мнение, аз съм скептичен, че АСТА ще промени нещо, особено пък за България, която винаги е била в предните редици в промяната на законодателството си в тази посока", заяви преди няколко дни икономическият министър Трайчо Трайков.
Именно неговото ведомство бе вносител на предложението за одобрението на ACTA от Министерския съвет.
В началото на седмицата от ГЕРБ заявиха, че парламентът ще ратифицира споразумението, но с резерви.
Скептиците обаче коментираха, че дори и това да стане, ако Европейския парламент приеме споразумението, България ще трябва да го спазва, независимо от резервите си.
Миналата седмица ЕК уточни, че е необходимо документът да бъде ратифициран във всички подписали го държави, за да влезе в сила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!