Днес той покани ресорните репортери, за да се сбогува с тях и благодари на медиите за доброто сътрудничество по време на работата му в министерството.
Трайков не вижда грешка в работата на МИЕТ за потушаване на кризата в "Горубсо - Мадан". Той припомни, че са се заели със заварена ситуация от 1999 г.
"През 1999 г. е приватизирана компанията "Горубсо - Мадан", тя се състои от два компонента - активи и концесия, която дава правото да се използват природните богатства, които принадлежат на всички българи. Това, което ние като министерство можем да направим, за да контролираме и за да гарантираме спазването на законите, е при нарушаването им концесията да бъде отнета", обясни Трайков.
И добави: "Ние сме започнали такава процедура. Дадохме миналата седмица 30-дневен срок на собственика, за да се разплати с работниците, да плати или поне да постигне споразумение за разсрочване на задълженията си към държавата, към другите доставчици."
Трайчо Трайков, който утре ще отстъпи поста на Делян Добрев, отказа да каже каква е неговата лична позиция за бъдещето на АЕЦ "Белене". Отказа да отговори и дали се е сбогувал с премиера. Каза единствено, че темата "Катар" няма да коментира повече.
В икономиката, която е предимно частна, той подчерта, че министърът трябва да създава облекчения за бизнес климата, да намалява административната тежест, да подобрява мерките за регулиране, да насърчава външноикономическите контакти.
"Това са все неща, които сме правили по възможно най-добрия начин в тези 2,5 години с капацитета, с който разполагаме", каза Трайков.
Той подчерта, че с 30% е нараснал българският износ за последните две години. "Миналата година износът ни беше колкото целия БВП през 2004 г. - над 20 млрд. евро", каза министърът в оставка.
В енергетиката според него са подготвени достатъчно много проекти. "Така, че ще има лавина от първи копки и рязане на ленти и в следващата година и половина до края на мандата, и през следващия управленски мандат", прогнозира Трайчо Трайков.
Вчера изпълнителният директор на БЕХ е подписал в Атина меморандум за предпроектно проучване за терминал за втечнен газ в северното гръцко Егейско море. "Този терминал трябва да бъде регионален проект за страните от Югоизточна Европа. Освен Гърция и България към него вероятно ще се включат и Румъния, и Сърбия, и Македония. Той допълнително ще осмисли българо-гръцката връзка, на първо време чрез внос на катарски и алжирски газ, а след не много години очакваме да започне доставката на втечнен газ от новооткритите находища в Средиземно море между Кипър и Израел", каза още Трайков.
Той напомни, че около България се появява все повече газ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!