Т рафикът на хора е основната заплаха за националната сигурност на България – около това становище се обедини Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС), съобщи президентът Росен Плевнелиев след заседанието.
По време на КСНС доклади изнесоха шефовете на Националната разузнавателна служба – ген. Димитър Димитров, и на Служба „Военна информация“ – Йордан Бакалов. На заседанието присъстваха министър-председателят Бойко Борисов, главният прокурор Сотир Цацаров, министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова и председателите на парламентарните групи на партиите.
„На този етап най-непосредствен и актуален за страната ни е рискът от продължаване или нарастване на миграционния поток към и през България“, каза президентът. „Ситуацията би се влошила в резултат от продължаващата неспособност на ЕС да защити ефективно външните си граници, да изработи общи правила за справедливо решаване на миграционния проблем, както и да спомогне за трайно решаване на първопричините за миграционната криза. Опасността от терористични действия в Европа се засилва. Европейски граждани взимат участие във военните действия на страната на „Ислямска държава“ и други терористични групи. Те пренасят своя опит и радикални идеи в родните си страни, а това засилва допълнително заплахите от тероризъм“, продължи той.
Втори проблем, посочен от Плевнелиев, са
засилващите се киберзаплахи,
като например блокираните сайтове на институциите по време на местните избори. По думите му страната няма достатъчни ресурси да се справи и с тях.
По време на КСНС е решено
Министерският съвет „да предложи мерки, насочени към оптимизиране дейността на структурите в сектор „Сигурност“
и подобряване на способностите им съобразно променената среда за сигурност. Съветът по сигурността при Министерския съвет да приеме план за действие в ситуация на мащабна бежанска и миграционна вълна, на която и да било външна граница на България, който да бъде осигурен финансово и технически“, каза президентът.
Държавният глава определи заседанието на КСНС като успешно, на което са приети решения с пълен консенсус, с резервирано отношение от партия „Атака“. Плевнелиев изрази увереност, че институциите от сектор „Сигурност“ получават ясен сигнал за единство и подкрепа.
Лидерът на ДПС Лютви Местан беше единствен от участниците, който коментира заседанието.
Абсолютно съм сигурен, че
езикът на омразата е потенциален риск за националната сигурност на България,
каза той.
На въпрос дали полицейските протести са били част от днешния разговор, Лютви Местан посочи, че дори да са били споменати, те не са били акцентът на КСНС, защото и самата тема на заседанието е била много ясно дефинирана.
Смятаме, че тази тежка бежанска криза, която дава основание на някои анализатори да говорят и за криза на ЕС, може да се реши наистина с повече Европа, коментира Местан, като добави, че това може да стане не чрез затварянето на Европа, а чрез разширяването на зоната за сигурност на ЕС, което означава разширяване и на границите на самия Съюз. Местан уточни, че визира проблема с интеграцията на Западните Балкани в частност, и разширяването на ЕС на Изток. Той посочи, че по-конкретно предложението им е българските институции да работят активно за постигане на единна европейска позиция за разширяването на зоната за сигурност на ЕС чрез ускоряване на процеса на интегриране на Западните Балкани към Евросъюза, при отчитане на българския национален интерес и спазване на критериите за членство.
Във връзка със страховете от бежанците, той коментира, че за пореден път от ДПС са застъпили разбирането, че този силен страх, не само в България, и в ЕС, от бежанците, не е от самите тях, нито от техния брой, а е породен по-скоро от етническото, религиозното и културното различие, което те носят със себе си и най-вече предвид на риска, че покрай бежанския и миграционен поток в съответните общества на страните от ЕС, биха могли да проникнат и „бацилите“ на радикализма, фундаментализма, които да застрашат националната сигурност. Тук, по отношение на този риск, ДПС със своя профил не на етносубект, а на национална либерална партия, представя една надеждна ценностна бариера пред тези „бацили“ на радикализмите и на фундаментализмите, които биха могли да застрашат сигурността на ЕС и на България, заяви Местан.
По думите му е важно и вътре, като национална политика, да се разгръща интеграционният процес, защото маргинализираните, социалноизключените общности биха могли да бъдат по-податливи на опасни идеи. ДПС обаче със своя профил на либерална партия и със своя модел, който носи, представя една ценностна преграда, бариера по-надеждна от телените мрежи, които се строят по границата, заяви Местан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!