Д нес парламентът прие годишния Доклад за състоянието на националната сигурност на България.
Решението предизвика остра реакция на руската дипломация, въпреки че Русия не е посочена пряко като заплаха за България.
Анализ: България може да е "троянски кон" на Русия в ЕС и НАТО
Борисов: След като България е в НАТО, Русия ни е противник
Москва видя противоречие в доклада с намерението на българското правителство да развива двустранните отношения.
„Съдържащите се там пасажи рязко противоречат на декларираните от настоящото правителство на Бойко Борисов намерения да развива отношенията с Русия в търговско-икономическата, енергийната и културно-хуманитарната сфери”, се посочва в коментар на пресслужбата на руското външно министерство. „Обръщаме внимание, че именно заради незначителния превес на гласовете на управляващата партия „Граждани за европейско развитие на България” (ГЕРБ), документът беше приет”.
Според Кремъл, ако това противоречие е под влиянието на западните съюзници, то „те явно се опитват да внесат раздор в руско-българското многоизмерно, взаимноизгодно сътрудничество”.
„Изненадващо е как такъв подчертано русофобски документ е утвърден от парламента, в който почти половината от депутатите (116 от 240) участват в Групата за приятелство с Русия”, пише в позицията на руското външно министерство. „По-специално съпредседателят на тази група, депутатът от ГЕРБ Красимир Велчев гласува „за” приемането на доклада. Бихме искали да попитаме, г-н Велчев, защо се страхува от нас?”
Основните предизвикателства пред националната сигурност на България обаче не идват само от Русия. Според доклада това са засилването на недоверието в потенциала на Европейския съюз заради „Брекзит”, бедността, миграционните процеси, маргинализацията и потенциала за дезинтеграция на обществото и особено на някои от етно-социалните групи.
Като нови заплахи, в сравнение с предходните години се отличават кризата в здравната система, опасността от тероризъм и от кибератаки.
В същото време Русия се споменава в доклада като източник на регионална нестабилност.
„Действията на Русия са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, свободна и мирна Европа. Нарастват предизвикателствата пред сигурността най-вече в региона на Балтийско и Черно море, както и в източната част на Средиземно море, където Русия засилва своите военни способности и увеличава военните си дейности. Към това се добавят и продължаващите конфликти в периферията на европейския континент и в съседните региони, които се превръщат в източници на трайна нестабилност и несигурност”, пише в документа.
„Интензивното усилване и модернизация на руските военни способности на територията на незаконно анексирания Кримски полуостров, продължаващите действия за неговото интегриране в икономиката, социалния и политически живот на Русия, както и разширеният излаз на тази страна до акваторията на Черно море, вкл. до енергийните залежи в него, продължи да води до трайно нарушаване на геостратегическия и военния баланс в Черноморския регион. Липсата на напредък в уреждането на „замразените“ конфликти в Приднестровието, Абхазия и Южна Осетия и в изпълнението на Минските споразумения по Източна Украйна също така допринасят за запазване не високите нива на конфликтния потенциал в региона”, продължава анализа в доклада.
Според него „влошаването на отношенията на Руската федерация с НАТО и ЕС поставя пред сериозни изпитания изградената Европейска архитектура за сигурност. Неизпълнението и избирателното прилагане от Русия на фундаментални международни договори в областта на контрола на конвенционалните оръжия, незачитането на териториалната цялост на независими държави, информационната война и масовото използване на хибридни стратегии подкопават доверието и значително затрудняват връщането към диалога и намирането на трайни политически решения, свързани със сигурността в Европа. За задълбочаване на кризата в отношенията спомагат интензивните опити на Русия за възстановяване и разширяване на сферите на влияние чрез действия във военната, икономическата и културната сфера, представяни в някои случаи като равноправно и взаимно изгодно сътрудничество и дори като помощ за защита на националната идентичност и суверенитет.”
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!