Депутатът от БСП Татяна Дончева обяви пред журналисти, че няма да участва в изборите за ново Народно събрание.
Тя обясни решението си с несъгласие с начина, по който в БСП се определяло кой какъв става.
По думите й това се решавало от много тесен кръг лица в партията - от Станишев и съветниците му.
Дончева обяви намерението си да работи като адвокат. Тя обаче нямала намерение да се отказва напълно от политиката.
Малко преди изявлението на Татяна Дончева, в началото на пленума на БСП Станишев обяви първите петима в листата за евровота.
Самата Дончева обясни, че проблемът не е, че е била назад в проектолистата за евродепутати или че е извадена от нея.
За да работиш за партията и за лявата идея, не ти трябва да си парламентарист, нито министър, каза тя.
"Политическата реклама в българския политически живот надхвърли всякаква здравословност и няма място за един нормалномислещ човек, който все пак цял живот се е занимавал с реални неща.
При това положение аз не виждам участието си в момента и в националния парламент. Защо трябва да се подчиня на тези правила и да правя тези същите дивотии", каза Татяна Дончева.
Тя даде за пример раздухването на скандала около кризата с боклука в София.
Дончева посочи още, че в парламентарната група на БСП от много време са се чували силни гласове срещу предложенията за изменение на избирателния закон, но тези гласове са били пренебрегнати.
Вчера стана ясно, че Конституционният съд обявява за противоконституционен 8%-ият праг за коалиции, заради който президентът Георги Първанов върна закона в парламента, но мнозинството не се съобрази с нето.
Срещу начина, по който бе наложен мажоритарен избор на 31 депутати се обяви и депутатът от БСП Георги Близнашки.
Татяна Дончева, наричана "поразяващата уста на БСП", е известна с това, че не се притеснява да изразява инакомислие в медиите.
През септември миналата година от нейно изявление тръгна скандалът с исканите от ДАНС разпечатки от телефоните на депутати.
В средата на април Дончева заяви, че "сделката на правителството за сградата на Националната агенция за приходите (НАП) се сключва при откровено нарушение на Закона за предотвратяване на конфликта на интереси" и изрази мнение, че законът трябва да удари Ирена Кръстева.
Тя е трети мандат народен представител.
Вицепремиерът Меглена Плугчиева също не е в листата,
макар че, според някои медии, е била предложена от Сергей Станишев да заеме второ място.
Самата Плугчиева коментира пред журналисти, че включването й в листата с кандидати за евродепутати можело да бъде фатално за усвояването на средствата от еврофондовете.
По закон веднага след регистрация на листата автоматично всички кандидати за евродепутати трябва да излязат в отпуск, което означава, че аз от понеделник трябваше да изляза в отпуск, коментира вицепремиерът.
Според нея решението да не бъде в листата на БСП е правилно, защото нещата трябва да се приоритизират в името на работата и на страната.
В. "Дневник" обаче пише, че по неофициална информация Румен Овчаров и Румен Петков са възразили срещу включването на Плугчиева в листата с аргумент, че е разпознаваема като близка до президента и не е одобрявана от местните партийни структури.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!