"Защо да не си направим този екперимент – една партия на телевизионни водещи. И накрая едно правителство... И ще видим какво ще стане: ще живеем в риалити като в "Биг брадър", коментира в студиото на Нова ТВ бившият депутат от БСП и настоящ лидер на "Движение 21" Татяна Дончева.
"Как кой ще бъде премиер? Бареков!", отвърна тя с шеговит тон на въпрос на водещите.
Вчера към формацията на бившия телевизионен водещ Николай Бареков – "България без цензура", заяви, че се присъединява неговият колега Росен Петров, водещият на "Нека говорят" и бивш сценарист на "Шоуто на Слави".
Петров прочете своето изявление в ефир, след което направи интервю... именно с Бареков, който бе гост на рубриката му "Пожелахте да видите".
"Медийните монополисти на България, срещу които въстана улицата, си направиха политическа формация,
която кръстиха кой знае защо "България без цензура" и всеки път се питам на кого искат да правят цензура...?", каза още Дончева.
Тя коментира и оповестените вчера данни на социологическата агенция "Медиана" относно политическите нагласи на населението, ако изборите се провеждаха сега.
"Много е рано да се мери каквото и да било. Всичко е виртуално", смята Дончева.
Тук се работи така – за да се работи манипулативно, коментира тя, обяснявайки как социолозите говорят само за проценти – кой колко би взел, ако изборите са сега – вместо да се знае кои социални, професионални или възрастови групи, поради какви причини биха подкрепили една или друга политическа сила.
"Тук се работи така, защото всеки има ангажименти към някой, който му плаща. Вместо да отиваш да покриваш по-високи изисквания в социологията, които изискват анализи и ясно обяснение кой защо и как би гласувал за нещо или не би гласувал за нещо, ти да говориш само в проценти...
Смисълът на манипулацията е прост – трябва достатъчно рано да се внуши, че определени формации влизат.
В известна степен на някои избиратели това им влияе, защото когато не искат да гласуват за големите формации, хората не искат да си загубят гласа. Това в момента върви за Реформаторския блок, за "Цензурата", каза Дончева.
На фона на започващите днес две операции на МВР, Дончева коментира и проблема с битовата престъпност и ромското включване.
"Бих поставила един въпрос, който касае всички ни:
Какво да правим с циганите?
Този въпрос не може да звучи само от устата на националистически лидери по възможно най-профанския начин. Те (ромите - б.ред.) бяха проблема ни и със Шенген.
Трябва за по-дълго да започнем сериозна работа. По време на социалистическия период казвахме: "Тия хора трябва да имат работа, доходи, да имат и прилично образование". Само че тогава имаше работа и си казвахме:"Има и за мен, да има и за тях." Сега българите казват: "За мен няма пари, пък защо за него да има" и "за мен няма работа, пък защо за него и да има"...
И нещата стават много остри като междуетнически сблъсък."
"Много дълго време смятахме, че е въпрос на сегрегация да има училища в ромските райони като Столипиново, например, където да ходят само ромчета.
Затова смятахме, че трябва училищата да са смесени. Но какво следва: ромчетата, като не ходят две седмици на училище, изпускат материал и престават съвсем да ходят на училище, защото губят интерес. Същевременно българските родители отписват децата си и ги пращат в други училища.
Според мен ще бъде по-разумно да има училища в тези райони, да има роми учители, да има темпо, което е тяхното –
съобразено с общите образователни изисквания, разбира се." "От недоимък, от липсата на образование раждаме примитиви, които за 20 лв. са в състояние да убият човек. И какво ще направите – ще ги изправите до стената и ще ги разстреляте?
Трябва да решим проблемите заедно с ромските лидери, не като ги използваме – нашата партия взела двама, другата взела трима, за да ги разкарваме като брошки и да им казваме, че могат да бъдат парламентарно представени", категорична бе Дончева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!