К онституционният съд (КС) на Република Сърбия обяви за неконституционни редица разпоредби от Закона за националните съвети на националните малцинства.
С решението на Съда се намаляват или ограничават някои придобити колективни права на националните малцинства в Сърбия, които се осъществяват чрез Националните съвети на малцинствата. Ограниченията са до ниво, което обезсмисля самата институция, съобщиха от Културно-информационен център (КИЦ) Босилеград.
По същия начин КС на Сърбия е оспорил редица разпоредби от Устава на Войводина, което бе оценено като ограничаване на нейната автономия, отбелязват от КИЦ.
Законът имаше редица недостатъци, които вместо да подобрят, допълнително усложниха положението на българското малцинство в Сърбия, коментират сънародниците ни.
Въпреки това, според тях, решението на КС още повече намалява и ограничава правата на българското малцинство – да основава собствени медии, институции от особено значение и участие в държавните медийни съвети, както и в образованието, културата и служебната употреба на езика и писмото, да подават жалби до Конституционния съд, да сключват договори с международни организации, да коментират решения и пр.
Оспорването на правата на малцинствата не работи за тяхната интеграция в сръбското общество а още повече ги конфронтира с него, смятат от КИЦ.
С Решението на КС бе направена крачка назад, и то точно по времето, когато Сърбия започва преговорите за членство в ЕС, отбелязват сънародниците ни.
КИЦ Босилеград се обръща към България като държава майка и страна членка на ЕС, да упражни цялото си влияние в процеса на преговорите Сърбия безусловно да спазва човешките и малцинствени права на българското малцинство, признати с Конституцията на Сърбия, както и международните стандарти за правата на човека и особено за правата на малцинствата.
Междувременно пред сградата на българското външно министерство се събраха граждани,
протестиращи срещу политиката на Сърбия спрямо българското малцинство в страната, както и срещу българската външна политика спрямо Сърбия.
Поводът за демонстрацията на патриотите беше официалното посещение в София на министъра на външните работи на Република Сърбия Иван Мъркич.
За да изрази недоволството на българите от Западните покрайнини, от Босилеград пристигна Димитър Димитров. Той е член на Демократичния съюз на българите и е сред потърпевшите от политиката на сръбските власти. От години Димитров е съдебно преследван заради изявеното си българско самосъзнание.
"Не мога да си обясня какъв е този нихилизъм от страна на българските правителства години наред и защо, при положение, че нашите права се нарушават грубо и системно от сръбските власти, българските управляващи подкрепят безусловно Сърбия за членство в ЕС", заяви Димитър Димитров.
"Искам да Ви уверя, че Сърбия ще направи всичко необходимо, за да подобри живота на българското национално малцинство", каза по време на срещата си с Росен Плевнелиев сръбският външен министър Мъркич.
Българският държавен глава приветства личната ангажираност на президента Томислав Николич, на премиера Ивица Дачич, както и на външния министър Иван Мъркич за решаването на проблемите на българското национално малцинство в Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!