К онституционният съд (КС) обяви за противоконституционни частите от Закона за електронните съобщения, с което на практика забрани на МВР и службите да следят гражданите в интернет.
Разпоредбите в закона бяха оспорени от омбудсмана Константин Пенчев. Те регламентират събирането на трафични данни на интернет потребителите, за колко време те могат да бъдат съхранявани и достъпа на МВР и службите до тях.
В искането си до КС омбудсманът се аргументира, че тези разпоредби противоречат на Конституцията на Република България, според която неприкосновеността на личния живот на гражданите е гарантирана, и нарушават и хартата за основните права в ЕС.
Съдът обяви за противоконституционни разпоредбите от закона, с които се задължават доставчиците на интернет да съхраняват трафични данни в срок от 12 месеца. Данните дават информация за проведени разговори и изпратени съобщения, мястото от което са проведени, както и с кого е контактувал следеният абонат. Съдът отменя и правомощията на МВР, ДАНС и НРС да искат от доставчиците такива данни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!