Конституционният съд отмени промяната в Закона за дипломатическата служба, с която бивши агенти на Държавна сигурност (ДС) нямат право да бъдат посланици или да заемат ръководни постове в Министерство на външните работи (МвнР).
Съдът отменя тази поправка като противоречаща на Конституцията.
Промените в закона бяха обнародвани на 8 септември в извънреден брой на "Държавен вестник".
Делото бе образувано по искане на 56 народни представители.
Съдия-докладчик по него е Пламен Киров.
Депутатите атакуваха регламента в две направления.
От една страна за прекомерните, според тях и противоконституционни правомощия на министъра на външните работи, тъй като той не може еднолично да осъществява външната политика и международните отношения на страната.
Второто направление, по което което бе атакуван законът, е свързано с дипломатите, сътрудничели на бившата ДС.
Депутатите атакуваха общо 15 текста, които са в основата на закона.
В решението на КС пише, че "негативната общественополитическа и ценностна оценка по отношение на дейността на тайните служби на тоталитарната държава не бива да се смесва с въпроса за конституционните права на гражданите в съвременното демократично общество.
Подобни негативни оценки за миналото не могат да бъдат основание за ограничаване на конституционните права на български граждани при действието на демократичния основен закон на страната от 1991 г."
Практиката на КС определя, че принадлежността в миналото към структурите на тоталитарните тайни служби не може да бъде основание за ограничаване на конституционни права, и в частност - за забрана за заемане на определена длъжност, уточняват от съда.
С оспорените лустрационни текстове по недопустим начин се въвежда колективна отговорност, без да се преценява конкретната дейност на отделните лица.
Независимо от факта, че в общественото съзнание се е установило отрицателно отношение към органите на бившата Държавна сигурност и нейните сътрудници, конституционно недопустимо е законодателно да се създава презумция за колективна укоримост на определени категории правно регламентирани дейности без установяване на дейността на всяко отделно лице, се посочва в решението.
Оспорените текстове от Закона за дипломатическата служба нарушават принципа на равенство пред закона.
В Конституцията равенството на всички граждани пред закона е формулирано като конституционен принцип, присъщ на всяко демократично общество, мотивират се съдиите.
Магистратите намират и за противоконституционен текст, според който министърът на външните работи определя външната политика на страната
Според КС тя се определя от парламента, правителството и президента.
Съдът остави без уважение искането за обявяване на целия Закон за изменение и допълнение на Закона за дипломатическата служба за противоконституционен.
Трима от съдиите са с особено мнение - Владислав Славов, Благовест Пунев и Румен Ненков. Останалите деветима съдии обаче смятат, че т. нар лустрация е противоконституционна.
След като бе избран за президент, Росен Плевнелиев заяви, че още в първия си работен ден ще върне дипломатите агенти.
Външният министър Николай Младенов: Волята ни остава непроменена
Решението на Конституционния съд ме кара да съжалявам, че този важен орган застана на пътя към изчистването на образа на България, заявява в свое изявление министърът на външните работи Николай Младенов, съобщиха от МВнР.
"Има сили, за които запазването на тъмните зависимости от миналото е по-важно от модернизирането на българската дипломация и шансовете за развитие на едно ново поколение дипломати.
Политическата воля на Народното събрание, на правителството и на избрания нов президент, както и моята, е ясно и категорично изразена и остава непроменена: България няма да бъде представлявана пред света повече от хора с принадлежност към репресивния апарат на комунистическия режим.
Двадесет години след падането на Берлинската стена не можем да си позволим тази тема да хвърля сянка върху българската нация. Точно затова представителите на България, чиито връзки с Държавна сигурност бяха обявени от КОМДОС, ще бъдат отзовани и върнати в страната.
Днешното решение на Конституционния съд по никакъв начин не променя правото и възможностите на правителството и на президента да решават кои посланици да представляват държавата ни.
Оттук нататък аз няма да предложа да бъде изпратен за посланик човек с принадлежност към бившите Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия", заявява Младенов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!