Не съществува какъвто и да е механизъм, по силата на който, държавата да се откаже от своя суверенитет да разследва престъпления извършени от български граждани и на нейна територия.
Това заявяват от Софийски градски съд (СГС) по повод коментара на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов , че се търси правен механизъм за изпращане на делото "Марио Николов - Людмил Стойков" в Германия.
По-рано днес Цветан Цветанов каза пред журналисти, че се обсъжда вариантът гледането на този случай да бъде изнесено в Германия.
"Има сериозни констатации за конфликт на интереси по оперативните програми на хора, които са били в държавни органи или са били в някои политически централи.
Те са се възползвали от правенето на проекти чрез неправителствените организации", посочи още вицепремиерът.
Това е процес, който в момента се установява и там, където има нарушения, ще се търси отговорност, добави той.
Премиерът Бойко Борисов пък предизвика гнева на съдиите, като поиска разследванията на ОЛАФ да се признават за доказателства и по тях да се издават присъди.
По-късно обаче Цветанов заяви пред журналисти, че коментарът му не бил по това дело.
На въпрос как ще коментира становището на СГС за това, че няма правен механизъм делото да бъде изпратено в Германия, министър Цветанов попита: "Кой ви каза, че става въпрос за делото "Николов-Стойков"?".
Цветанов обясни, че в случая става въпрос за лица и хора, които са се занимавали и с друг вид криминална дейност.
Търсим правна възможност при доказване на престъпление на Марио Николов и Людмил Стойков на германска територия, те да бъдат съдени там, поясни Цветанов.
Министърът посочи, че МВР търси всякаква съпричастност на хора, отговорни за престъпления, извършени в минал период от време.
Той даде като пример братята Пламен и Йордан Стоянови -Дамбовците. Цветанов посочи, че ако се погледнат техните криминални регистрации от миналото, ще се види, че не отговарят на това, което братята говорят днес.
Междувременно обаче от СГС разпространиха позиция на съда по повод направените днес изявления от министър-председателя Бойко Борисов и от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Недопустимо е само две седмици преди изслушване на съдебни пледоарии по това дело да се предрешава изходът му и да се поставя под съмнение безпристрастността на съда, посочват от СГС.
От СГС припомнят, че са образувани две дела по обвинителни актове срещу Марио Николов, като първото от тях е за извършено престъпление в съучастие с други лица, а второто - в съучастие с Людмил Стойков и други лица.
Двете дела все още са във фаза на съдебно следствие, по време на което са разглеждани исканията за събиране на доказателства, както в полза на държавното обвинение, така и в полза на защитата, което се дължи от българския съд по силата на закона и като независим орган на съдебната система, посочват от СГС.
В този смисъл будят недоумение изявленията на министър-председателя Бойко Борисов, че по делото "прекрасно се знае кой не си е свършил работата" и "къде е политическият чадър" и внушения от такова политическо естество са напълно неприемливи за осигуряването на справедлив и честен процес, се посочва в съобщението.
От СГС цитират изявленията на председателя на ОЛАФ Тиери Кретиен, който казва, че съдебната система в България е независим орган и би трябвало да се уважават неговите решения.
Не виждам как делото срещу бизнесмените Марио Николов и Людмил Стойков може да бъде изнесено в Германия, коментира за БТА наблюдаващият прокурор Андрей Андреев.
Прокурор Андреев заяви, че не е наясно какво точно е имал предвид министърът, но уточни, че престъплението, в което са обвинени бизнесмените, е извършено на територията на България, следователно трябва да се разглежда тук.
По думите му уговорката на българската и германската прокуратура е тези, за които се предполага, че са извършили престъпления на територията на Германия да бъдат съдени там, а уличените в престъпление на територията на нашата страна да бъдат съдени у нас.
При съучастие в престъпление на територията на Германия може да се извърши трансфер на подсъдимите, отбеляза Андреев. Той посочи, че в случая не става въпрос за това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!