Изпращането на един донос в Брюксел не го прави по-малко донос.
Това каза съдия Венета Марковска пред правната комисия в парламента, предаде Агенция "Фокус".
Тя поиска да бъде изслушана от комисията заради критиките на ЕК по повод избора й за член на Конституционния съд.
По думите й при избора на конституционни съдии в Народното събрание не е имало дебат и затова тя не е успяла да предостави някои документи.
"В анонимния сигнал срещу мен се поставят въпроси, които не се отнасят до моето семейство в имуществен план. Целта на доноса е да се внуши, че съм добила заедно с г-н Георгиев имоти", заяви тя.
Нарушения на закона не съм допускала точно затова съм съдия, за да го спазвам, категорична е Марковска.
Тя предостави справки от всички възможни институции в съдебната система, за да докаже, че срещу нея няма други сигнали и проверки.
Нито в комисията по професионална етика на ВСС, нито в комисията по професионална етика към Върховния административен съд няма постъпили сигнали и жалби срещу нея.
В Инспектората към ВКП няма данни за образувани срещу нея наказателни или дисциплинарни производства, СГП също обяснява, че срещу нея няма образувани и неприключени досъдебни производства, няма и внесени прокурорски актове в съда срещу нея.
В сигнала срещу Венета Марковска се изнасят данни и се отбелязват взаимоотношенията й с адвокат Румен Еленски и се говори за конфликта на интереси, който произтича от това, припомня БГНЕС.
Румен Еленски е бил адвокат на Ахмед Доган в процеса по повод скандалния хонорар 1 млн. евро за консултант на проекта за хидровъзел "Цанков камък" в Родопите.
На това Марковска отговори: "С Еленски се познаваме повече 30 години от времето, когато той беше прокурор в Плевен, а аз бях съдия. Познанството ни по никакъв начин не се отразява на работата ми. Във ВАС заседават 3-членни, 5-членни и 7-членни състави, за да бъдат избегнати всякакви външни намеси.
Като всеки съдия познавам много адвокати и ако познанството на магистрат с адвокат е конфликт на интереси, то какво остава за бракове между магистрати и адвокати, каквито случаи има в цялата страна".
Тя коментира и инцидента, свързан с нейния познат Георги Георгиев с двама полицаи.
В публичното пространство се появи информация, че след инцидента Марковска се среща със зам.-министър на вътрешните работи и двамата полицаи са уволнени, а разследването срещу приятеля й - прекратено.
Марковска заяви, че по никакъв начин не се е опитвала "да въздейства на министъра на вътрешните работи или негови заместници за уволнение на служители на МВР и по повод този инцидент".
"За близо 36-те години, в които работя като магистрат никога не е имало повод спрямо мен да бъде образувано наказателно или административно производство", каза още тя пред депутатите.
"Работата ми е прозрачна и публична", посочи Марковска. "Някой е заинтересован от това аз да не съм конституционен съдия", смята тя.
На въпрос как точно служебната й карта за ВАС се е озовала в колата на Георги Георгиев, тя каза само: "По една нелепа случайност, която може би ви звучи наивно, просто аз съм изтървала на празненство на наши познати чантичката си с документи, която той е следвало да ми предаде".
Попитана дали съдът се е произнасял по назначаването на сина й като нотариус в Каварна, Марковска заяви: "Не. Върховният административен съд не се е произнасял, срещу него никога не е имало жалба".
"В сигнала е посочено, че моят син е имал фирма с Георги Георгиев, но не виждам нарушение на закона в това", заяви тя.
Във връзка с информацията, че родителите й имат имот с три вили в село Душанци, община Пирдоп, тя поясни, че става дума за имот с една къща и добави, че според нея "всеки средностатистически българин има апартамент, автомобил и селски имот".
Председателят на правната комисия Искра Фидосова обясни днес, че под сигнала стои името на Георги Колев, но конкретният подател не може да бъде установен, тъй като проверка на "Български пощи" е установила, че посоченият на плика на писмото пощенски код не съществува.
По-рано днес председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев призова Марковска да изчисти името си, преди да положи клетва. Подобен призив тя получи и от министъра на правосъдието Диана Ковачева.
"Ако прецени, правната комисия също би могла да извади от стенограмата и да мотивира своя избор пред ЕК. Това е въпрос на диалог с комисията", коментира още Ковачева.
"Аз съм за подкрепа на прозрачните процедурите, в парламента имаше изслушване на четиримата кандидати за конституционни съдии и гласуването беше вчера. Ако имаше въпроси, те трябваше да бъдат повдигнати", заяви министърът.
По повод притесненията на президента за извънреден доклад до края на 2013 г. министър Ковачева каза, че в стенограма от въпроса, който е бил зададен към говорителя, той напомня, че във всеки един момента комисията може да реши да бъде направен междинен доклад за България.
"Мисля, че напомнянето е във връзка с процедурата за избор на главен прокурор",
коментира Ковачева. "Мисля, че това, което беше казано вчера, се отнася и за следващите избори. Смятам, че всички институции трябва да бъдат внимателни, да поддържат принципите и правилата за прозрачност и мисля, че днешният избор на директор на НСлС беше доказателство за това", каза още министърът.
Парламентът е органът, който трябва да отговори на ЕК
дали има търговия с влияние и корупция при избора на конституционни съдии. Всеки един от кандидатите представи необходимите документи и бе изслушан в Народното събрание, заяви в Русе вътрешният министър Цветан Цветанов.
Депутатът от Коалиция за България Янаки Стоилов заяви днес, че
няма процедура, по която Венета Марковска да бъде изслушана
в правната комисия в парламента. "Трябва да сме наясно какво вършим. Това не е част от никаква процедура. Ние сме в необичайната ситуация да изслушваме член на Конституционния съд, който не е встъпил в длъжност", заяви Стоилов.
По думите му трябва да се посочи дали е ясен авторът на сигнала срещу съдия Марковска.
"Проявих загриженост, и още в същия ден съм помолила "Български пощи" да проверят дали има такава пощенска станция с такъв пощенски код. До мен сигналът е пристигнал без подпис и единствено с пощенски код и номер на пощенска кутия. Искахме да установим контакт с лицето", каза председателят на правната комисия Искра Фидосова. Тя заяви, че няма пречка да бъде изслушана Венета Марковска.
Депутатът от ДПС Христо Бисеров заяви, че е по-добре да бъде изслушана Венета Марковска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!