Н ека се обединим политически зад проекта "Южен поток". Както има интерес за северните държави от газопровода "Северен поток", така трябва да има сигурни доставки и за южните страни чрез "Южен поток".
Тази теза защити по време на блиц контрола в комисията по енергетика в НС министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Министърът взе отношение по горещия въпрос за последните събития в енергийния сектор, за спора с електроснабдителните предприятия и за големите проекти с наше участие. На заседанието присъстват и представители на ръководствата на ДКЕВР и НЕК.
Не предприехме нито една стъпка по проекта "Южен поток", тъй като бяхме заети с другия проект "Набуко", който пропадна за нас по необясними причини, отговори на въпрос на депутат министърът. Сега "Южен поток" е единственият проект, който може да осигури сигурни доставки за нашата енергетика. За нас е важно да има сигурност, подчерта министърът.
Всички страни по веригата от проекта дадохме мандат на ЕК да преговаря от наше име по газопровода.
Основната цел бе не всяка държава поотделно да преговаря с Русия, а всички държави чрез работната група да договори цялостния режим на газопровода "Южен поток", припомни министърът.
Проектът "Южен поток" вече е стратегически за Европа и затова усилията ни са изграждането на обекта да започне още през тази година, посочи министърът. Подписани са договори и с двете пристанища Бургас и Варна.
95% от енергийните ни доставки са от Русия,
още в началото на мандата си заявих, че целта ми е да има диверсификация. Но най-добрият вариант за нас е да имаме директен достъп до доставчика. Затова ние сме доста активни в изграждането на проекта "Южен поток", каза той. Стремим се да осъществим диверсификацията, имаме и договор с гръцката страна за внос на газ, посочи Стойнев. Хубаво е да имаме общи приоритети с европейската политика, но трябва да се стремим да защитим и нашите интереси. За мен икономиката е едно, а политиката – друго, отбеляза Стойнев.
ЕРП-та трябва да върнат дължимите 350 млн. лв. на НЕК
и ДКЕВР вече е сигнализирал прокуратурата за това, отговори Стойнев на друг въпрос на народен представител. В момента се намираме в сложна ситуация, тъй като ЕРП-та не желаят да изплатят фактурите по закупената от тях електрическа енергия от НЕК. 2012 г. има голямо нарастване на енергията от ВЕИ, още тогава е станало ясно, че методиката не работи, прекратяват я в съда, НЕК изпраща жалби, а ЕРП-та правят прихващане на сметките в нарушение на законодателството и в крайна сметка основният потърпевш става НЕК - с дефицит около 350 млн.лв.
В мини "Марица Изток" през 2013 г. положението беше тежко,
заради невъзможността българската енергетика да осъществява износ. Намерихме добро решение и още през есента на миналата година постигнахме рекорден добив и те ще имат положителен финансов резултат, какъвто не е имало там от години, каза министърът.
ТЕЦ-овете наистина дължат много пари на мините, но мисля, че стъпка по стъпка нещата ще се балансират, каза той. Убедени сме, че тази година можем да говорим за енергийна борса и за балансиращ пазар, но тази задлъжнялост не може да бъде оправена с магическа пръчка, още повече, че се повиши и цената на въглищата, коментира той. Но на този етап заплатите се плащат навреме, миньорите са защитени със социалните придобивки, добави той.
По време на прехода стана ясно, че по-добре да има частен инвеститор в енергетиката, отколкото държавата, но
сега виждаме, че в ТЕЦ-Варна не е направена нито една инвестиция.
И синдикатите трябва да им поискат отговор защо това не е направено, подчерта Стойнев.
Разбирам, че те искат държавни гаранции, но пък тези инвеститори имат дългосрочни договори. Как да направим конкурентен пазар с тези дългосрочни договори, запита той. Експерти ни обясниха, че крайната цена на тока може да бъде много по-ниска – как да стане това зависи от частния инвеститор. Ние сме готови на разговор, но само ако той желае и смятам, че ТЕЦ-Варна е важна за българската енергетика.
Цената за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"
на този етап е въпрос на преговори, знаете, че в момента се водят такива с компанията "Уестингхаус". Но тя ще бъде по-ниска от цената на подобни реактори, които се изграждат и в САЩ и в Китай – все още не е подписано акционерно споразумение, което ще стане скоро, предположи министърът. Отидох в САЩ с мандат на МС, отговори кратко той на въпрос какви интереси е защитавал при командировката си извън страната.
Запитан
дали държавата ще участва при закупуването на "Химко"- Враца
и ако е така какво ще се направи с него, Стойнев заяви, че има инвеститорски интерес към това дружество, като определени компании искат да го купят от държавата, има и други, които искат да го купят на търг. Предприятието може да произвежда и да се дигне на крака. Разбира се, че са правени разчети, при определени показатели то може да работи и да печели, както и да дава препитание на хората във Враца, смята министърът.
Реиндустриализацията е насочена към подкрепа на предприятията в индустрията, което не значи, че ще изкупим всички фалирали предприятия, посочи Стойнев. Искаме да подкрепим дружества с иновации, с умни технологии и производства, които могат да бъдат конкурентоспособни и др., коментира Драгомир Стойнев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!