Лично премиерът и цялото правителство дадохме по-дълъг срок за ползване на неизползваните отпуски - до 31 декември 2011 година, съобщи социалният министър Тотю Младенов пред журналисти в Министерския съвет.
Това е окончателният срок, уточни той.
Платеният годишен отпуск трябва да се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година за която се полага.
Най-много по производствени причини могат да се прехвърлят десет дни от годината, за да се ползват следваща година.
Работодателят ще бъде задължен да разреши платения годишен отпуск, когато той е поискан по график, освен ако ползването му е отложено по предвидения ред.
Във вторник експерт от Министерството на труда и социалната политика съобщи, че се обсъжда и вариант срокът за използване на натрупани отпуски да бъде до края на тази година. Синдикатите се обявиха категорично против.
На днешното правителствено заседание не са гледани промените в Кодекса за социално осигуряване, които касаят болничните - другият спорен въпрос между синдикати и работодатели, и най-вероятно това ще стане на следващото заседание, обясни Тотю Младенов.
Кабинетът е разгледал днес проект за изменение и допълнение на Кодекса на труда.
Промените са в три групи, уточни социалният министър.
"Отпуската се дава, за да може човек да я ползва. Това са завоювани права и те се дават на служителите и работниците да си възстановят силите и да няма трудови злополуки", коментира той.
Младенов изтъкна, че загубените календарни дни средно за една трудова злополука са се увеличили от 55 през 2008 г. на 63 през 2009 г.
При регистрирани през 2008 г. 3827 трудови злополуки, от които 101 са довели до трайна неработоспособност и 176 са смъртни, са загубени общо 320 611 календарни дни.
Една от причините за трудовите злополуки е именно невъзстановяването на силите чрез неползването на отпуските, смята министърът.
Той помоли синдикатите да не плашат "за най-малкото нещо, че ще има стачки".
От 1 януари 2010 г. до 31 декември 2010 г. работодателите ще могат да въвеждат непълно работно време за още 3 месеца, при условие, че ползват мерки за запазване на заетостта, предвиждат още промените.
Временно до края на 2011 г. се удължава срокът от 45 календарни дни, с още толкова в рамките на една календарна година в случаите на производствена необходимост, при които работодателят без съгласието на служителите си може да им възложи друга работа.
Създава се правна възможност за отпуск по икономически причини.
До края на тази година работодателят при намаляване обема на работа ще може да предоставя неплатен отпуск до 60 работни дни без съгласието на служителите си. Тези дни ще се считат за трудов стаж.
С промените се дават правомощия на Главна инспекция по труда да прекратява трудовите правоотношения, обясни министърът, като работникът или служителят ще може да подава писмено заявление до ГИТ за прекратяване на трудовия договор и когато се установи след проверка, че работодателят е преустановил дейността си, трудовият договор на лицата ще се счита за прекратен.
ГИТ ще вписва прекратяването в трудовата книжка на работниците. Това се налага заради зачестилите случаи на работодатели, които напускат страната без да оформят трудовите правоотношения на служителите.
Земеделският министър Мирослав Найденов съобщи, че след направената проверка на Инспектората на министерството се разбрало, че директорът на Изпълнителната агенция за борба с градушките е уговорил размера на платения годишен отпуск на служителите там да расте до 100 дни, което е нарушение на законодателството.
Необходимите средства, начислени за платени отпуски са в размер на 1,689 млн. лева.
Днес със заповед на министъра директорът на агенцията ще бъде уволнен.
Някои служители имат решение - ако много се притесняват, че не могат да си ползват 300-те дни отпуска, могат да напуснат и тогава ще им бъде платено, коментира Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!