Бившият премиер Сергей Станишев отрече в интервю за Би Ти Ви да е получавал доклад от ДАНС за корупция на министри от неговия кабинет.
В интервю за "Труд" днес бившият съветник в ДАНС Алексей Петров говори за такъв доклад, с който бил запознат и сегашният премиер Бойко Борисов. На твърденията му реагира и председателят на парламентарната комисия за контрол на ДАНС и бивш премиер Иван Костов, който каза, че е отправил питане в ДАНС дали съществува такъв доклад.
Костов не изключи да става въпрос за нерегламентирана дейност. Лидерът на РЗС и председател на комисията против корупцията Яне Янев пък твърди, че такъв доклад има и Станишев си е затварял очите, тъй като имало и уличаващи неговия брат данни.
"По време на моето управление са правени проверки на всички сигнали. Какъвто и сигнал да е идвал в ДАНС по отношение на министър, зам.-министър, шеф на агенцията – съм разпореждал да бъдат проверявани.
Такъв доклад, за какъвто казва г-н Петров, до мен не е представян. Може новото ръководство на ДАНС да е представяло някакъв доклад от текущи предишни проверки на новия министър-председател, но това не мога да кажа", каза Станишев в предаването "Нека говорят" - първото му телевизионно интервю след парламентарните избори.
Бившият премиер заяви, че
от вестниците научил за размера на заплатите в "Информационно обслужване"
Преди две седмици Бойко Борисов изнесе данни, че изпълнителният директор на дружеството е взел през месеците май и декември миналата година по над 13 хил. лв. заплата. Служителка на дружеството пък е взела съответно 9 хил. лв. заплата през септември 2008 г. и 11 хил. през декември.
"Направих някаква проверка. "Информационно обслужване" е търговско дружество. Макар и държавно, то действа по Търговския закон - членовете на Надзорния съвет, Управителния съвет получават по закон две до пет средни работни заплати в съответното дружество.
"Информационно обслужване работи с много високо квалифицирани специалисти в ИТ-сферата и на тази основа са получавали, но не това, което се изнесе. Доколкото знам председателят на УС е получил общо за година около 26 хил. лв., което не е малко. А, тази година не е получавал нищо.
Освен всичко останало, през тази година преди изборите, мисля че април месец, е поискана, председателят на УС на това дружество, проверка от Агенция за държавен и финансов контрол", каза Станишев.
Запитан какво му прави впечатление в българската преса напоследък, той отговори:
"Много неща се пишат, които не са проверени и много неща се пишат, които не са истина, и
всяко нещо, което се казва от членовете на новия кабинет, се приема едно към едно,
като истина, а не е така".
На конкретен въпрос дали е знаел, че хазната е продънена, Станишев каза, че кабинетът е знаел още от началото на годината, че България, както и целият свят, се намира в нова ситуация и за това от началото на годината са ограничили с 10% разходите, заложени в бюджета.
Бившият премиер определи като безмия твърденията, че последните дни преди изборите правителството е похарчило страшно много пари.
"Първо, до края на юни, времето с което разполагаше като обобщени данни правителството, бюджетът на страната беше на излишък със 170 млн. лв. Това беше под планираното по бюджет, но сравнете България с всички други страни от ЕС. Има страни с минус 10% бюджетен дефицит. Говоря за Ирландия или за Испания – минус 8", каза Станишев.
На реакцията на водещия, че стенограмите, които бяха извадени в пресата, говорят за друго, той посочи, че стенограмите говорели за загриженост.
Станишев твърди, че никакви сериозни харчове, извън това, което е залегнало като плащания по съответните министерства за издръжка, не са правени, а средномесечният разход като правило е над 1 млрд. лв. – за заплати, за здравеопазване, за всички неща, които са текущи.
"Никакви извънредни харчове след изборите от бюджетни пари не са правени. Това мога да го заявя много категорично", повтори бившият премиер.
На въпроса къде са тогава парите, той отговори, че е смущаващо, че през юли действително е имало значително намаляване на приходите.
"Вижте, първо, ако трябва да бъде искрен, планирахме и реализирахме бюджета с разчета или очакването, че "Коалиция за България" и БСП ще бъдат в управлението. Така че мислихме и за нас, ако щете егоистично", каза още Станишев.
А по повод резултата на вота добави: "Не сме преценили оценката и мнението на българските избиратели и си платихме...
Сигурно много грешки е имало, но като цяло платихме една цена не за четири, а дори за осем години управление. Думата коалиция стана мръсна за българското общество. Много хора не повярваха".
По повод предстоящия конгрес на БСП, на въпрос очаква ли атаки от силни кръгове в партиято, станишев каза:
"Очаквам атаки, всички атаки са добре дошли,
всеки кандидат е добре дошъл, защото БСП днес се нуждае от сериозен разговор, от сериозен анализ и на управление, аз продължавам да твърдя, и мога да го докажа, че като цяло балансът от управлението е положителен за страната и за хората, и това трябва да го отстояваме, според мен, а не просто да се снижаваме и да казваме: "Ами, какво, тука ни обвиняват, ама времето не е подходящо и не можем да отговорим".
Трябва да казваме нещата, както са с факти. Второ, БСП се нуждае от промяна, от отваряне и модернизация към активните слоеве на населението".
В края на предаването водещият Росен Петров предложи на бившия премиер няколко въпроса, на които да отговори само с да или не:
Сергей Станишев: Е, не очаквайте от един политика да отговаря само с да или не, ние сме деформирани хора.
Водещ: Те са много, как да кажа, прости въпроси.
Сергей Станишев: Зависи от погледа.
Водещ: Добра формула на управление ли беше тройната коалиция?
Сергей Станишев: Неизбежна.
Водещ: Неизбежна, това като не ли звучи?
Сергей Станишев: Както искате го четете. Нямаше друга формула, не можеш да имаш 82 депутати и да сформираш стабилно правителство.
Водещ: Имал ли сте конфликт с президента?
Сергей Станишев: Не.
Водещ: Харесвате ли Бойко Борисов?
Сергей Станишев: В какъв смисъл? Като политик ли?
Водещ: Ако има друг смисъл...
Сергей Станишев: Той е мой политически опонент. Имаме различни виждания, има силни страни като политик, които аз съм ги назовавал.
Водещ: Буди ли симпатия у вас?
Сергей Станишев: Той буди симпатия сред много българи, това е без съмнение. Смятам, че основният му проблем ще бъде неговият екип – много слаб икономически екип, според мен.
Водещ: Трябва ли да се строи АЕЦ "Белене" в тази връзка?
Сергей Станишев: Липса на управленска програма. Държавата е застинала в момента.
Водещ: Само с да и с не – трябва ли да се строи АЕЦ "Белене"?
Сергей Станишев: Аз ви предупредих. Да, иначе ще изпаднем извън голямата енергийна игра.
Водещ: Вярвате ли, че следващият кмет на София ще е от БСП?
Сергей Станишев: Възможно е. Зависи от подхода. Смятам, че трябва да се търси кандидатура, която е широка. БСП винаги е получавала максимален резултат в София, когато се е обръщала с авторитетни фигури към всички граждани на София. Най-високият резултат беше със Стоян Александров.
Водещ: Г-н Кадиев такава фигура ли е?
Сергей Станишев: Георги Кадиев има силни качества, но всяка чисто, тясно партийна кандидатура носи риска да мобилизира само избиратели на БСП и да мобилизира останалите срещу нея.
Водещ: Основната опасност пред новото управление, с опита ви на бивш премиер?
Сергей Станишев: Те са няколко. Първо, липса на приемственост. Това е опасност не заради предишното управление. Второ, липса за сега на компетентност.
Трето, липса на управленска програма и антикризисни мерки. Защото, извинявайте, два месеца минаха, нищо няма. Парламентът за месец и половина работа е приел един закон.
Водещ: Нали БСП е част от парламнета.
Сергей Станишев: Ние сме малцинство, ние не формулираме дневния ред. Предишният парламент без мнозинство, спомняте си, че месец и половина предишният парламент нямаше мнозинство, но той прие за този период от време, до 3 септември, 30 закона, от които 10 на второ четене.
Водещ: В личен план какво загубихте с това, че се наехте да бъдете премиер?
Сергей Станишев: Много.
Водещ: Най-важното?
Сергей Станишев: Нали с да или с не?
Водещ: Да и с не отмина вече. Вие толкова да и не-та казахте, че ...
Сергей Станишев: Да, когато ви е удобно, не може така.
Водещ: Много?
Сергей Станишев: Много, защото човек поеме такъв кръст, много се лишава в личен план, като човешки отношения, като приятелства, като свободно време, ако щете, но придобива изключително много неща като опит, житейски, политически, управленски.
И най-ценното, което смятам, че съм придобил - възможността все пак да свършиш работа за хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!