Ит титутът за социална интеграция (ИСИ) и Фондацията за европейски прогресивни изследвания (FEPS) ще участват с около 400 наблюдатели по време на предсрочните парламентарни избори на 12 май, съобщи Катя Колева, председател на УС на ИСИ.
ИСИ (isi-bg.org) е създаден през 2002 г. от близки до БСП социолози, политолози,
психолози, юристи, дипломати, икономисти, журналисти. И до днес в дейността му
участват: Сергей
Станишев, Юрий Асланов, Живко Георгиев, Антоний Тодоров, Ивелин Николов, Татяна Буруджиева и др.
Фондацията за европейски прогресивни изследвания (feps-europe.eu) е структура на Партията на европейските социалисти, чийто председател в момента е Сергей Станишев.
Кампанията на двете леви организации е наречена "Граждански наблюдатели за мониторинг - честни избори 2013". Активистите ще следят дейността в районните и секционните избирателни комисии - РИК и СИК - в цялата страна.
Ще наблюдават и медиите, съобщиха представители на неправителствените организации на състоялата се днес дискусия "Избори 2013: Рамката на изборното законодателство - следващият тест за българската демокрация".
"Ще имаме междинен доклад преди началото на горещата фаза, а след това - окончателен доклад", обясни Колева.
С промените в Изборния кодекс се решиха част от проблемите, но са и крачка назад, защото създадоха други, посочи Тереза Станчева, която представи доклад на юристите към Института за социална интеграция за нормативната рамка на изборите.
Като един от основните проблеми те виждат отпадането на преференциалното гласуване. "И на тези избори няма да има възможност гражданите да променят решенията на политическите централи", посочи Станчева. Според нея това издава притеснението на партийните централи от възможността гражданите да влияят върху партийните решения.
Други проблеми според експертите са "уседналостта" при пасивното право, забранителните списъци, "закрепостените" застъпници, както и платеният достъп до национален радио- и телевизионен ефир.
Експертите смятат за голям проблем събирането на огромно количество лични данни в подписките на политическите сили и на независимите кандидати, които се внасят за регистрация в ЦИК.
Ваня Кашукеева от асоциация "Прозрачност без граници" твърди, че на изборите през 2011 г. са събрани повече от 1 млн. подписа. Според нея е абсурдно да се изисква за участие в изборите 7000 подписа. Кашукеева даде пример с Франция, където за издигане на кандидат за президент се изисква 500 подписа.
Председателят на УС на Института за развитие на публичната среда (iped.bg) Антоанета Цонева засегна проблема със свободния достъп до медиите. Тя смята, че не е редно политическият дебат в България да се калкулира на минута.
Както е известно, на 28 февруари Народното събрание реши да възложи на Министерството
на външните работи да бъдат поканени международни организации и парламентарни асамблеи
за изпращане на наблюдатели на парламентарните избори.
Сред международните организации, които могат да бъдат поканени са:
Европейския парламент, чуждестранни парламенти, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, чуждестранни партии и движения, както и лица, посочени от партии и
коалиции от партии, участващи в изборите.
Станишев организира 400 наблюдатели за изборите
Неправителствени организации, близки до БСП, ще следят какво става в районните и секционните избирателни комисии - РИК и СИК - в цялата страна
27 март 2013, 15:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!