Бг гария се нуждае от интелигентно, можещо и стабилно управление, което да бяга от популизъм, авантюри и неоправдани рискове, посочи премиерът Сергей Станишев в последното си интервю преди предстоящите избори.
Винаги съм вярвал в успеха на страната ни като пълноправен член на европейското семейство. Безпрецедентният напредък, който отбеляза България през последните четири години, дойде не от правителството, а от предприемчивостта, личната отговорност и усилията на всеки българин, посочва премиерът Станишев пред БТА.
Само по оперативните програми до момента са сключени близо 2000 договора на стойност над 2.6 млрд. лв, допълва премиерът.
Сергей Станишев отбелязва, че ниската производителност на труда у нас е проблем, който стои на дневен ред от много години и не може да бъде преодолян изведнъж.
Икономическият растеж през последните няколко години ни позволява да водим политика в защита на хората и това е основният ни приоритет, казва Сергей Станишев и допълва, че правителството разполага с ясен антикризисен план, който постоянно се актуализира и работи добре.
Според министър-председателя
борбата с организираната престъпност и корупцията няма аналог в предходни години.
Като пример той посочва, че от 2005 г. са неутрализирани близо 750 престъпни групи.
Доказахме, че можем успешно да въведем и приложим на практика нова политическа култура, основана на консенсуса и разбирателството в сложната управляваща коалиция, казва още премиерът.
По думите му, тази коалиция е доказала, че когато имаме високи общи цели, можем да преодолеем дребните партийни разногласия. Това, според Сергей Станишев, е нещо, което трябва да е пример и за следващото правителство.
Категорично мога да кажа, че не съм правил компромиси с едно нещо - със силното си желание и амбиция България да стане модерна и просперираща държава, посочва министър-председателят.
"Никой не може да отрече, че правителството изпълни основната си мисия - да запази устойчивия икономически растеж, стабилността на финансовата система, да осигури траен ръст на доходите и пенсиите на хората, да създаде подходящи условия за развитие на бизнеса, да увеличи преките чуждестранни инвестиции. Това е само едната страна на нещата.
Другата е свързана с промяната в модела, който безспорно направи България политически стабилна и предсказуема, както във вътрешен, така и във външен план. Доказахме, че можем успешно да въведем и приложим на практика нова политическа култура, основана на консенсуса и разбирателството в сложната управляваща коалиция.
Ако се доверим на прогнозите, че коалициите ще бъдат в основата и на следващите управления на страната,
сегашното правителство задълго ще бъде адекватен пример
за ефективно и отговорно, макар и не без търкания, управление.
Показахме, че културата на компромиса в името на интересите на страната и на българските граждани вече има приложение у нас. Тази промяна в културата на управление и в механизмите за контрол и поемане на отговорността при вземането на управленските решения не може да бъде пренебрегвана. Защото тя бележи най-вече сериозното развитие и утвърждаването на българската демокрация, нейната консолидация и способност да бъде адекватна на европейските реалности.
Ако погледнем състоянието на страната и на демократичните процеси у нас преди десетилетие, ще видим колко радикална е промяната. Горд съм, че като премиер и лидер на една от водещите политически сили успях да допринеса лично тя да се случи по възможно най-бързия начин."
Станишев отново подчертава, че антикризисният план на правителството е ясен и това му дава надежда, че страната ни ще преодолее негативните кризисни ефекти по-бързо от останалите страни-членки на ЕС и през втората половина на следващата година ще можем да ускорим икономическия си растеж.
Но той подчертава, че това зависи и от начина, по който ще се развие и политическата ситуация след 5 юли.
"Необходимо е максимално бързо да бъде съставен кабинет, за да се избегнат излишни сътресения. От тях ще пострадат преди всичко социално най-уязвимите български граждани. А това нямаме право да допуснем", заявява Станишев.
Премиерът заявява,че
властта е направила всичко, което можеше да се направи
за решаването на проблеми, трупани повече от десетилетие, както в съдебната система, така и в системата на МВР.
"Никой не си направи труда реално да погледне докъде е стигнала реформата в съдебната система от началото на мандата. Някак остана встрани от вниманието на критиците реформата в търговското правораздаване и извеждането на Търговския регистър от съдебната система, създаването на специализирани административни съдилища и възможностите за контрол върху незаконосъобразните актове на администрацията.
Още в началото уредихме статута на частните съдебни изпълнители. От миналата година работи и новият Гражданско-процесуален кодекс, който повиши бързината и ефективността на изпълнителното производство.
Създаден беше Инспекторатът към ВСС, който работи също от миналата година и сигналите към него постоянно се увеличават, което говори за повишаването на доверието на хората в тази контролна институция.
Засилен беше и контролът по движението на делата, включително на тези със значим обществен интерес. И това се случва по прозрачен начин, достъпен за обществен и медиен контрол - погледнете вестниците, почти няма ден, в който да не излиза информация за едно или друго дело, което вълнува обществото", казва Сергей Станишев.
Той признава, че е особено притеснен от установилата се практика подсъдими лица да се кандидатират за депутати в следващия парламент.
"Това е неморално и деструктивно! Трябва да се направи сериозна оценка на този феномен и той да бъде пресечен възможно по-скоро, ако трябва, с промени в законодателството. Надявам се, че ще се поучим от това, което се случва, и следващото Народно събрание ще предприеме необходимото, за да преустанови подобни безумия", подчертава лидерът на БСП.
Той добавя, че
МВР е станало жертва на кампания, организирана от негови бивши служители.
"Няма да казвам имена, защото вече е ясно, че МВР работи, съдебната ни система също. Въпрос на време е резултатите да станат още по-видими, защото започнахме много аспекти на реформите в тези ключови системи от самото начало.
И няма да скрия, че "заслуга" за това имат и личните усилия и амбиции на определени хора, които вече не са в системата. Те се опитаха да употребят за собствени политически цели и ДАНС, която правителството създаде, за да повиши, ако щете, усещането за лична сигурност на хората и най-вече да даде тласък на борбата с организираната престъпност и корупцията, особено по високите етажи.", обяснява Станишев.
В отговор на въпроса "Какви компромиси бяхте принудени да правите? За кои съжалявате и за кои - не?" - Сергей Станишев казва:
"В политиката, в ежедневната ми работа, постоянно се налага да се правят компромиси. Защото това е в основата на диалога и в намирането на разумен отговор на нееднозначните ситуации, с които съвремието ни е пълно.
Категорично мога да кажа, че не съм правил компромиси с едно нещо - със силното си желание и амбиция България да стане модерна и просперираща държава.
А в личен план. . . е, бих казал, че за последните четири години нямах много време за личния си живот и това беше компромис, който направих съвместно с близките си хора. Аз не съжалявам, а имам и тяхното разбиране и подкрепа! -
В края на интервюто на въпроса
"Какво не може да си позволи един премиер?"
- Станишев отговаря:
"Не може и не трябва да говори и действа необмислено. Не може да си позволи да дели хората. Целенасочено да ги настройва един срещу друг. Защото каквото сме постигнали като народ и държава, сме го направили, само когато сме били единни - и в цялата история на България, и в по-нови дни.
И членството на България беше обща кауза на цялото общество. И икономическият растеж през последните 4 години се дължеше най-вече на това, че БСП и правителството направиха всичко възможно, за да обединят таланта и усилията на българите.
Макар и това понякога да носеше негативи за нас и нашите теснопартийни интереси. Това е правилният път, за да продължи развитието на страната в тежката световна икономическа криза за благото на всички българи. Не може, няма право да гради политика върху разделението и противопоставянето.
А точно на това залагаха и залагат нашите противници. Знам обаче, че хората помнят какво и как се е вършело в предишни управления. Убеден съм, че могат да отсеят зърното от плявата и могат да сравнят как се е променял животът им. - А един лидер на партия?"
Сергей Станишев: България се нуждае от интелигентно, можещо и стабилно управление
В последното си интервю преди изборите министър-председателят казва, че властта е направила всичко, което можеше да се направи за решаването на проблеми, трупани повече от десетилетие
2 юли 2009, 19:51
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!