Обичам да стоя прав и столът изобщо не ме интересува.
Така здравният министър Стефан Константинов отговори в студито на Би Ти Ви на въпрос дали столът му се клати.
В здравеопазването имаше една оставка и едно уволнение, но не съм аз човекът, който да коментира, защото тези хора не се назначават от здравния министър, каза още Константинов.
Моята заместничка трябваше да дойде и да обясни как и защо се формират цените на лекарствата, смята здравният министър.
Понякога хората имат притеснения да общуват с медиите и да обяснят сложни неща на прост език, добави той.
Константинов отговори уклончиво на въпросите дали премиерът Бойко Борисов и парламентарната група на ГЕРБ стоят зад него.
Нямаме данни за съществуването на т. нар. здравен октопод, т.е. схеми, при които висши държавни служители да облагодетелстват определени фармацевтични фирми, добави Константинов.
Аз не съм виждал досега доказателства за подобно нещо, заяви министърът.
Той обясни как се формират цените на лекарствата, които се продават с рецепта.
Според Константинов могат да се направят няколко неща, за да паднат цените на медикаментите.
Един от възможните ходове е държавата едностранно да заяви, че ще купува лекарства на по-ниски цени, но това може да има непредвидени последствия - фармацевтични компании да се изтеглят от българския пазар.
Той посочи още, че има държави, като Испания например, където държавата е казала на фармацевтичните фирми да намалят цените на лекарствата с 7,5%.
Казала им е, няма да печелите повече, сваляйте цените.
Друг проблем е, че България е малка и бедна държава с малък пазар. "Не знаете ли, че по-богатите ползват по-големи бонуси", каза Константинов.
Могат да се водят и разговори с Министерство на финансите за това да се намали ДДС върху лекарствата, тъй като у нас то е едно от най-високите в Европа.
Ако заработи вече въведеното договаряне на отстъпки между Здравната каса и производителите, това също може да повлияе на цените на лекарствата.
Електронната рецепта е другото, което ще доведе до сваляне на цените на лекарствата, подчерта министърът, както и свързването на аптеките с НАП, което ще доведе до по-голям контрол.
По думите на министъра допълнителното материално стимулиране е необходимо, за да се задържат в министерствата кадърните служители.
"Това не са бонуси, бонуси се дават за добре свършена работа", поясни Константинов.
Гергана Павлова се опита, но сякаш не успя, да създаде механизми, чрез които да поевтиняват лекарствата
и да бъде засилена конкуренцията, заяви в студиото на Нова телевизия Огнян Донев, изпълнителен директор на "Софарма".
През последните дни името на компанията бе замесено в скандал заради разкрития, според които "Софарма" продава на завишени цени лекарствата си в България.
След уволнението на Павлова премиерът Борисов коментира, че при съмнение за монопол във фармацевтичния сектор, най-доброто решение е да бъде отстранен зам.-министър, припомня Нова телевизия.
Цените на лекарствата отговарят на нормативната база в страната, както и на степента на остра конкуренция между отделните производители обясни Донев.
"С настъпването на кризата производителите бяхме принудени да търсим повече възможности, увеличавайки износа". Така Донев обясни защо едно и също лекарство е на различни цени у нас и в други държави.
Някои от българските лекарства се продават на по-ниски цени в съседни държави, потвърди той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!