За да конфискува имущество в полза на държавата, комисията "Кушлев" няма да има нужда от влязла в сила осъдителна присъда, нито от повдигнато обвинение срещу собственика му.
Това е записано в новия вариант на закона за отнемане на имущество, придобито чрез престъпна дейност, който Министерството на правосъдието публикува на сайта си.
Комисията вече ще може да образува производство при съществуване на "съмнение" за незаконно придобито имущество.
Освен това тя ще може да проверява лица, които изобщо не са привлечени като обвиняеми.
Комисията ще може 16 месеца да работи "на тъмно",
без проверяваните да знаят, че произходът на имуществото им се разследва. Отнемането на имуществото не е наказание на виновно лице, а мярка за защита на обществения интерес, се казва в мотивите към проектозакона.
Новият закон ще бори заграбването на държавна собственост през "годините на прехода", е записано още в мотивите към него.
Въвежда се понятието за "необяснимо богатство",
което ще може да бъде отнемано само на базата на предположения, че има незаконен произход.
Новият вариант на проектозакона не е съобразен с исканията на Венецианската комисия трима от петимата членове на комисията да се назначават с квалифицирано мнозинство (2/3) от народните представители, за да се гарантира политическата й независимост.
Председателят на комисията ще бъде назначаван от премиера, а един от членовете се ще се назначава от президента.
В сутрешния блок на БНТ адвокатът от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека Михаил Екимджиев коментира, че този закон е изключително дебалансиран.
Той смята също, че т.нар. закон Попова повече ще навреди на правата на човека, като основа на демокрацията в България, отколкото да доведе до някакъв морален реванш и до някакви реални приходи в бюджета.
Адвокат Екимджиев коментира още, че член 75, ал. 2 (според който имуществото ще се счита за придобито от престъпна дейност, ако стойността му надвишава нетния доход на проверяваното лице и на членовете на неговото семейство) противоречи на конституционния принцип за невиновност.
По думите му законът "Попова" е доказателство, че държавата не може да се справи в борбата с организираната престъпност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!