Ш ест политически сили имат шанс да попаднат в следващия парламент.
Ако изборите бяха днес, ГЕРБ щеше да получи 23%, а БСП – 15,2%.
На трето място е Движението за права и свободи, за което ще гласуват 8%. То е следвано от коалицията ББЦ-ВМРО-Гергьовден с 5,9% и Реформаторският блок с 4%. АБВ се ползва с на подкрепата на 2,7%, сочат данни от проучване на „Сова Харис“, извършено по поръчка на БГНЕС.
Най-многобройни обаче са онези, които няма да гласуват или не са решили за кого да дадат своя глас – 16,6% не са решили за кого да дадат гласа си, а 17,7% заявяват, че няма да упражнят това свое право.
Малка е вероятността в следващото Народно събрание да влязат представители на националистическите формации. За „Атака“ биха гласували 1,3%, а за НФСБ – 1%.
Според проучването движението АБВ на Георги Първанов се намира на ръба за преодоляването на 4-процентовата бариера.
В отговорите на открит въпрос кои са петимата водещи политици в България,
лидерите на най-утвърдените формации заемат предните места.
В първата петица попадат: Бойко Борисов с 48,1%, Сергей Станишев с 27,2%, Лютви Местан с 21,7%, Георги Първанов със 17,1%, Росен Плевнелиев с 14,2%.
Министър-председателят Пламен Орешарски се нарежда на осмо място с 8%. Той е изпреварен от лидера на ББЦ Николай Бареков, който е шести с 12,9% и от Ахмед Доган, който е на седмо място, с 9,7%.
От „Сова Харис“ подчертават, че
политическата обстановка в България е нестабилна, а структурата на политическите нагласи – неустойчива.
„Доверието в институциите е на критично ниско ниво. Болшинството от избирателите не намират политически субект, на когото да гласуват доверие да ги представлява. В тази ситуация на данните от социологически изследвания трябва да се гледа като на ориентир, а не като на предизборна прогноза“, подчевртават от агенцията.
Изследването е направено в периода от 9 до 15 юли 2014 г. То е представително за пълнолетното население на България. Проучването е реализирано по метода на стандартизираното интервю и обхваща 1000 души на територията на страната. .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!