А ко изборите бяха днес, БСП ще получи 21,3 на сто от гласовете и ще разполага с 96 народни представители. ГЕРБ биха получили подкрепата на 16,3 на сто от избирателите и биха имали 74 депутати.
В Парламента ДПС би имало 25 депутати, Реформаторския блок - 19, "Атака "- 12, "България без цензура" - 14.
Това сочи социологическо проучване на агенция "Сова Харис", публикувано във в. "Преса".
Изследването, поръчано от "Преса", е представително за пълнолетното население на България изследване и е реализирано в периода 21-27 ноември 2013 г. Обхваща 1000 души.
"След извънредните парламентарни избори, проведени на 12 май, в страната ни се установи устойчивост по отношение на електоралните предпочитания. Този 6-месечен период се характеризираше с вълни от гражданско недоволство, яростно политическо недоволство, фактите показват, че сме преминали през завършен етап на тази обществена криза", коментира социологът Васил Тончев.
"Нацията ни продължава да е разделена, но възможностите за диалог останаха открити. Заслуга за това имат и двете страни. ... Трябва специално да се отбележи ролята на държавните институции, най-вече на силовите органи, които задържаха обществения ред, без да проявяват насилие.
Това бе проява на респект към гражданския елемент в протестите. По тази тънка линия останаха открити възможностите за намиране на допирни точки между исканията на гражданите и държавните институции", казва Тончев.
Временната развръзка на политическата ситуация доведе и до съществени изменения на електоралните предпочитания.
Най-значителният факт е спадът в подкрепата за ГЕРБ с над 3%. БСП е запазила нивото си от октомври, има повишаване на доверието към ДПС 2,1%, "Атака" - 1,8% и с 1% по-високо доверие има Бареков.
Личният рейтинг като цяло се запазва в класацията по доверие на най-изявените политици в публичното пространство. Регистрирана е тенденция на спад в доверието на дейците в десния политически фактор, като най-отчетливо е това към лицата, свързани с ГЕРБ.
Най-съществен е отливът на доверие от президента Росен Плевнлиев – с цели 10%. Най-показателна обаче е промяната при Бойко Борисов - спад от 6.9%. Отлив има и при Маргарита Попова, Меглена Кунева и Кристалина Георгиева, пише още в анализа си Васил Тончев.
Според изследването на "Сова Харис" най-чувствително в положителен аспект печели премиерът Пламен Орешарски - 2,7%. Следват го Лютви Местан с 1,9% ръст на положителните оценки и Волен Сидеров - с 1,6%.
Доверието към институциите обаче продължава да е ниско, посочва Тончев.
За последния месец най-много от позитивното отношение към себе си е изгубила Българската православна църква - 10,6%.
Много сериозен е спадът на доверието към президентската институция - 8,7% - и за първи път в годините на прехода правителството се ползва с по-високо доверие (29,8%) от президента (25%).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!