А ко евроизборите бяха днес, за БСП биха гласували 19,2% от избирателите, за ГЕРБ – 17,0%, за ДПС – 6,2%, показва проучване на агенция „Сова Харис“ за нагласите на българите през последния месец, цитирано от в. „Преса“.
На четвърто място би се наредила „България без цензура“ с 5,5%, а на пето – Реформаторският блок с 4,1%.
Основното противоборство ще бъде между БСП и ГЕРБ. Има относителен паритет между двете най-масово подкрепяни политически организации, но се очертава тенденция за надмощие на левицата. Ако през февруари регистрирахме почти пълно равенство и дори лек превес за ГЕРБ, а през март напред излезе БСП, сега вече наблюдаваме и нейна преднина с над 2%. Изглежда социалната проблематика се възприема по-добре в обществото и постепенно взема връх над аргументите за важността на фискалната дисциплина, подчертава Васил Тончев от „Сова Харис“.
По-малко от месец преди изборите за ЕП малко над
58% от хората декларират, че ще гласуват,
показва още проучването. Подобна масовост обикновено има на парламентарни избори, при избори за европейски институции избирателната активност по традиция е доста по-ниска, коментират от агенцията.
Ако активността на 25 май бъде около декларираната,
БСП и ГЕРБ може да разчитат на по шест депутатски места в ЕП, ДПС и коалицията ББЦ-ВМРО-БНД-ЗНС и др. – на по две, а РБ – на едно място, сочи изследването на „Сова Харис“.
Агенцията отбелязва, че ГЕРБ и проектът на Николай Бареков получават по 1 място, благодарение на закръглянето на остатъчните резултати.
Ако обаче гласуват около 42% от всички избиратели,
каквито индикации се наблюдават, това би довело до значителни промени в съотношението на силите. Тъй като твърдото ядро на БСП е съществено по-голямо от това на ГЕРБ, ножицата между двете формации ще се разтвори и БСП ще получи още един мандат, а ГЕРБ ще изгуби едно място.
Относителното присъствие на ДПС ще нарасне значително и движението ще получи възможност дори за два допълнителни мандата. Коалицията ББЦ-ВМРО-БНД-ЗНС и др. ще мине границата за един мандат, а РБ ще остане под чертата. При този вариант на ниска активност разпределението би било: 7 места за БСП, 5 за ГЕРБ, 4 за ДПС и 1 за проекта на Николай Бареков.
При третия вариант, ако активността достигне около 50%,
БСП ще запази позицията си от 7 места, ГЕРБ ще има сигурни петима евродепутати, ДПС – трима, коалицията на Бареков – един, и едно място ще се разпредели според остатъка вероятно между ГЕРБ и коалицията на Бареков.
Според проучването на „Сова Харис“,
ако се проведат нови парламентарни избори,
нагласите показват, че БСП печели 19,8%, ГЕРБ – 17,2%, ДПС – 6,6%, Коалицията на Бареков – 6%, РБ – 3,8%.
Сред политическите лидери най-голямо доверие имат
еврокомисар Кристалина Георгиева – 41,5%, следвана от столичния кмет Йорданка Фандъкова – 33,5%, на трето място е премиерът Пламен Орешарски – 30,3%, следван от вицепрезидента Маргарита Попова – 27,7%, лидера на БСП Сергей Станишев – 25,6%, президента Росен Плевнелиев – 25,2%, лидера на ГЕРБ Бойко Борисов – 24,8%.
За доверието в институциите може да се каже, че българите имат най-голямо доверие на Българската православна църква – 50,4%, следват Европейският парламент – 43,8%, омбудсманът – 43,7%, ЕК – 42,9%, МВР - 42%, правителството – 31,1%, прокуратурата – 30%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!