„При условие, че няма никакъв ред в избирателните списъци, съдете как ще се реализира този закон”, коментира в „Здравей, България” по НоваТВ социологът от „Алфа рисърч” Боряна Димитрова приетите в четвъртък промени в Изборния кодекс.
Тя посочи, че в България има отрицателни демографски тенденции. Българската диаспора в чужбина се увеличава. Българските емигранти можеха да бъдат мотивирани да участват в изборите с две предпоставки – електронното гласуване и район „Чужбина”. И двете предпоставки са премахнати от новия закон.
„Моята прогноза е, че това изборно законодателство няма да остане. При следващите избори пак ще се смени, защото правим ситуативни закони”, коментира Димитрова.
Според нея, „след 2-3 избора вместо да се разшири избирателното тяло, то все повече ще се свива, тоест ще се намали броят на хората, които могат да гласуват” заради мярката негласувалите два поредни пъти да бъдат заличавани от избирателните списъци.
Манолова предлага "вот против всички" при задължително гласуване
Цветанов: Може и без референдум за задължителен вот
Янаки Стоилов: Задължително гласуване заради контролирания вот за ДПС
Станишев готов за избори, иска задължително гласуване
Димитрова смята, че младите хора, изпаднали по този начин от списъците, няма да отидат да се впишат отново.
Според политолога Димитър Димитров проблемът в Изборният кодекс е, че е правен „на парче”.
„Има страни в Западна Европа, които десетки години не си сменят изборното законодателство - за пет години ние го сменихме 8-9 пъти”, изтъкна той.
„Това, което не се е променило, са избирателните списъци, които са същите от 1990-91 г. и не се е променило нищо в работата на комисиите”, коментира Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!