Феноменът на тази предизборна кампания е, че активността на избирателите спада, обяви в студиото на „Здравей, България” по Нова ТВ социологът Юрий Асланов от социологическа агенция АФИС.
Докато през миналия месец очакванията бяха за около 50-55% избирателна активност, иначе казано около 3,5 - 3,6 млн. души, в средата на септември тази прогноза търпи съществена корекция до нива 45-50% активност или 3-3,2 млн. души.
„Първите три партии са сигурни – ГЕРБ, БСП и ДПС.
Оценявам като слабо вероятна хипотезата никоя от малките партии да не попадне в парламента, както и всичките да влязат вътре”.
„На практика кампанията като че ли отблъсква хората”, констатира Асланов. „Едно огромно мнозинство от хората, които изобщо няма да гласуват, не вярват, че след 5 октомври ще настъпи съществена промяна от това, което ще се произведе на изборите”, поясни социологът.
Анализът на АФИС показва, че на предстоящите извънредни парламентарни избори големите изненади могат да дойдат по линия на малките партии.
Пет са партиите, които получават предварителна подкрепа на сравнително близка дистанция до бариерата от 4%. Като за момент забравим за трите сигурни партии – ГЕРБ, БСП и ДПС, формациите, които разполагат с шансове за бъдещо парламентарно представителство, макар и в различна степен, са „Патриотичният фронт”, Реформаторският блок, АБВ, „България без цензура” и „Атака”.
Още три партии демонстрират потенциал да прескочат бариерата от 1% - „Зелените”, „Глас народен” и „Движение 21”.
Шефът на агенция АФИС Юрий Асланов е член на ръководството на БСП.
Преди последните национални избори - за Европейски парламент, от АФИС прогнозираха 25,3% за ГЕРБ, 24,6% за БСП, 13,4% за "България без цензура", 12,8% за ДПС, 6,8% за АБВ, 5,6% за "Атака" и 5,6% за Реформаторския блок.
Тогава ГЕРБ спечели 30,40% от гласовете, "Коалиция за България" – 18,94%, ДПС – 17,26%, "България без цензура" – 10,66%, Реформаторският блок – 6,45%.
На инфографиката, подготвена от SmartiGraphs, можете да видите нагласите за гласуване, регистрирани от 4 социологически агенции:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!