Румен Радев встъпва в длъжност като президент
Избраният за президент Румен Радев положи на 19 януари клетва пред Народното събрание   
Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

С официална церемония избраният за президент Румен Радев ще встъпи в длъжност в неделя, 22 януари.

В 11 ч. на пл. „Св. Александър Невски” започва приемането на строя на гвардейците. Още в 10.30 ч. мястото си ще заемат официалните лица и гостите на церемонията.

В 10.45 часа пред Паметника на незнайния войн ще бъдат построени представителните части на Българската армия

Първо отиващият си президент ще приеме рапорта на началника на караула, ще се поклони на Националното знаме, ще обходи строя и ще поздрави почетния караул. След него това ще стори и новият президент.

Снимки от церемонията по полагане на клетва, както и моментът, в който президентът и първата дама влизат в НС

Как бяха облечени президент, вицепрезидент и първата дама

Очаква се на площада Плевнелиев и Радев да произнесат слова.

Гвардейският представителен духов оркестър ще изпълни химна на Република България. По време на химна 21 артилерийски салюта ще отбележат смяната на Върховния главнокомандващ на Въоръжените сили.

След това двамата президенти ще положат венец и с едноминутно мълчание ще отдадат почит на загиналите за свободата на България пред паметника на Незнайния войн.

Очаква се след церемонията президентите Росен Плевнелиев и Румен Радев, както и неговата съпруга Десислава да се отправят към храм-паметника „Св. Александър Невски“, където ще бъде отслужена литургия.

По-късно президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът Маргарита Попова ще посрещнат президента Румен Радев, г-жа Радева и вицепрезидента Илияна Йотова пред парадния вход на президентската институция.

В Гербовата зала ще бъде направена официална снимка на двамата президенти, последвана от официална снимка на двамата президенти с вицепрезидентите.

След това срещи ще имат двамата президенти и двамата вицепрезиденти.

Полицията въвежда строги мерки за сигурност по време на церемонията на пл. "Ал. Невски", съобщиха от МВР.

Всички желаещи да гледат на живо церемонията ще бъдат допускани до определените за това места най-късно до 10.15 часа.

Местата за гражданите ще бъдат откъм тротоара на ул. „Оборище“ срещу паметника на цар Самуил и пред главния вход на храм-паметника „Св. Александър Невски“.

Преди да бъдат допуснати до там обаче, посетителите ще преминават през задължителна проверка:

„Забранява се внасянето на огнестрелно или хладно оръжие, както и на други предмети, предназначението или употребата на които би застрашило обществения ред, както живота и здравето на присъстващите“, припомнят от МВР.

Няма да бъдат допускани и пияни лица, забранява се и използването на предмети, предизвикващи силен шум, фойерверки, както и различни лазери.

Хората с обемисти багажи също ще бъдат връщани.

Вижте и коментарите след тази реплика и речта на Радев

Вече си имаме първа дама, вижте повече за нея

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Кървава драма в Русия: Жена е убита, а петима са ранени при нападение с нож в мол в Краснодар

Свят Преди 47 минути

Атаката е извършена от 19-годишен мигрант, който не е познат на органите на реда

о

Исторически спор обтегна отношенията между Полша и Украйна

Свят Преди 1 час

Украински министри и дипломати се отказват от полските си отличия след решението Варшава да отнеме най-високия орден на Зеленски

,

"Не, благодаря!": Тръмп с трета нападка срещу Джорджа Мелони за два дни

Свят Преди 2 часа

Президентът на САЩ обяви, че италианската премиерка го умолявала за снимка от съжаление, и я обвини, че е обърнала гръб на Вашингтон в конфликта с Иран.

,

Кървава атака в Харков: Руска бомба срина жилищна сграда, има много жертви

Свят Преди 4 часа

Броят на загиналите достигна 9 души, сред които и 6-годишно момче. Спасители продължават да търсят оцелели под развалините, Кметството съобщава и за атака с дрон

,

До 70 евро за уикенд: Колко ще ни струва посещението на басейн в София това лято

България Преди 4 часа

Входът за плаж в София е скочил с до 5 евро на човек в сравнение с миналата година. За едно семейство уикендът край водата вече може да достигне 70 евро, а от КЗП започват масови проверки за спекула

Офицерския плаж във Варна

Скритата заплаха в морето: Какви бактерии дебнат във водата край Варна

България Преди 4 часа

Поредният червен флаг за здравето ни светна на Офицерския плаж във Варна. При рутинни проверки Регионалната здравна инспекция откри в морската вода силно завишени нива на две бактерии, чиито имена веднага задействаха алармата на специалистите – Ешерихия коли (Escherichia coli) и чревни ентерококи

Учен: Прах от Луната може да крие следи от извънземни технологии

Учен: Прах от Луната може да крие следи от извънземни технологии

Свят Преди 6 часа

Човечеството обаче излъчва радиосигнали в космоса едва от около век. Затова, според Лаки, по-добра стратегия е търсенето на „пасивни“ признаци на извънземни технологии – реликви, които могат да издържат милиарди години

Мазут изплува по плажовете, МОСВ предприе действия

Мазут изплува по плажовете, МОСВ предприе действия

България Преди 6 часа

В Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Бургас са постъпили 21 сигнала за наличие на мазутни замърсявания по плажовете по Южното Черноморие

Голям обрат от 22 юни: Какво ще се промени за всяка зодия през следващата седмица

Голям обрат от 22 юни: Какво ще се промени за всяка зодия през следващата седмица

Любопитно Преди 6 часа

Животът ще стане много по-добър за всеки зодиакален знак през седмицата от 22 до 28 юни 2026 г. През следващите дни предстои мощна промяна на енергията, след като в понеделник изгрява Луната в първа четвърт във Везни

Идва тежко лято: Пожарникарите под тревога, въвеждат се строги забрани в България

Идва тежко лято: Пожарникарите под тревога, въвеждат се строги забрани в България

България Преди 6 часа

Очаква се значителен ръст на пожарите поради комбинация от фактори: високи температури, бързо изсъхваща растителност и човешка небрежност. Тези условия създават предпоставки за мащабни инциденти

Доналд Тръмп

Без кафяви обувки: Разкриха строгия таен дрескод на Тръмп в Белия дом

Свят Преди 7 часа

Ванс обясни, че класическите правила за стил на Тръмп – включително неприязънта към кафявите обувки – се коренят в убеждението, че държавните служители трябва да уважават институциите, на които служат

България е на крачка от излизане от „сивия списък“ за пране на пари

България е на крачка от излизане от „сивия списък“ за пране на пари

България Преди 7 часа

Преди окончателното изваждане от списъка предстои още една последна проверка на място, която трябва да потвърди, че предприетите реформи се прилагат ефективно и са необратими

Атанас Атанасов

Атанасов обяви: Андрей Гюров ще е кандидат за президент, Кандев може да е вице

България Преди 8 часа

"Не съм наясно дали Георги Кандев ще е кандидат за вицепрезидент, това е решение, което трябва да вземе Гюров, но ние като бивша коалиция, макар и разделени, трябва да застанем на втора линия и да подкрепим тази кандидат-президентска двойка", добави той

Делян Добрев

Делян Добрев напуска парламента

България Преди 8 часа

Той планира да напусне в края на сесията - след лятната ваканция на депутатите