В крайна сметка неяснотите бяха отстранени и се реши
доплащането на лекарите, което компенсира по-ниската потребителска такса на пенсионерите,
да се извършва от републиканския бюджет по ред, определен в наредба на министъра на финансите и министъра на здравеопазването.
В момента пенсионерите плащат по един лев на преглед, а сумата,която трябва да се доплати на лекарите, е по 1.40 лева за всеки пенсионер.
Това означава около 7 млн.лв, които в момента не са предвидени като разход в републиканския бюджет.
Предложението беше на депутатите от левицата Евгений Желев и Мая Манолова. Здравната комисия също предвиждаше да остане доплащането, но предлагаше това да става по ред, определен от Надзорния съвет на НЗОК.
Народните представители изненадващо приеха след гласуване и прегласуване текста, предложен от Манолова, и след това излязоха в почивка, за да се уточни дали наистина разпоредбата е гласувана в този вид.
„След запознаване със стенографския протокол констатирах, че предложението на депутатите Евгений Желев и Мая Манолова е прието съгласно правилата на действащия правилник", каза председателят на Народното събрание Цецка Цачева след почивката.
Тя уточни, че има фактически неточности по отношение на визираните алинеи от закона в предложението на Манолова и след редакционна поправка на здравната комисия текстът остана като смисъл такъв, какъвто го бяха предложили депутатите от левицата.
Решено беше още Националната здравноосигурителна каса да се ръководи от Надзорен съвет, който ще се избира за срок от 5 години.
Съветът ще се състои от девет членове - по един представител на организацията за защита правата на пациентите и на работниците и служителите, двама представители на организациите на работодателите и петима представители на държавата, сред които и директорът на Националната агенция по приходите.
В бюджета на касата задължително ще се залага резерв и за непредвидени и неотложни разходи.
Прогнозните обеми, цените и методиките за остойностяване и за заплащане на медицинската помощ ще се разработват от Изпълнителната агенция за икономически анализи и прогнози към министъра на финансите, реши парламентът.
Към министъра на финансите се създава Консултативен съвет, който ще разглежда и дава становища относно разработените обеми, цени и методики. И в този съвет наред с представителите на държавните институции ще има и
представител, който защитава правата на пациентите.
Обемите, цените и методиките за остойностяване и за заплащане на медицинската помощ ще се приемат всяка година с постановление на Министерския съвет, по предложение на министъра на финансите, изготвено в съответствие със становището на Консултативния съвет.
Националният рамков договор между НЗОК и Лекарския съюз ще се подписва за пет години, като при необходимост ще се актуализира, реши парламентът.
Същият ще бъде и срокът на действие на рамковия договор за денталните дейности, който се подписва между Касата и Зъболекарския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!