Синята коалиция поиска парламентът да препоръча, а правителството да внесе законодателни промени, с които да се отмени забраната върху проучването и добива на шистов газ у нас по метода "хидравлично разбиване".
Десните депутати са внесли проект за такова решение, съобщи пред журналисти съпредседателят на парламентарната група Иван Костов.
В мотивите си те се позовават изцяло на становище на Геологическия институт при БАН в отговор на писмо на сини народни представители.
Искането за анулиране на забраната става две седмици след като тя беше наложена от Народното събрание - 18 януари, и предизвика спор между левицата и десницата в кулоарите на парламента.
Георги Божинов от Коалиция за България, веднага след изявлението на Иван Костов, Михаил Михайлов и Иван Иванов, ги обвини, че манипулират медиите като не казват какъв точно е бил въпросът към БАН, а съобщават само отговора.
В него се казва, че Научният съвет на Геологическия институт при академията подкрепя извършването на проучвания за установяване на шистов газ при прилагане на най-новите технологии и строг контрол върху околната среда и подземните води.
Счита се, че е неразумно България да пропусне възможността да проучи потенциала си от този енергиен ресурс, който е възможно да окаже сериозен положителен ефект върху националната икономика, пише в документа.
В него се казва, че досега няма научни доказателства за опасността или вредата от проучванията на шистов газ. Евентуалните проучвателни сондажи, според БАН, по същество не се различават от традиционните методи за търсене на нефт и газ.
През последните 50 години на територията на България, сочи справката на института, са направени над 200 такива сондажа на дълбочина 2500-3000 м без аварии или замърсяване на почвата, водата или въздуха.
Учените от Геологическия институт при БАН не биха могли да се ангажират с аргументирано експертно мнение относно технологията "хидравлично разбиване", като правило това са високи технологии, фирмена собственост, е записано още в заключение - текст, който Петър Курумбашев (КБ) цитира, за да обори мотивите на десните за отмяна на забраната.
Божинов допълни, че левицата е настоявала за мораториум само върху хидравличния метод за проучване. Ако по конвенционални способи бъде търсена суровината, с държавни пари, при установяване на шистов газ, държавата ще може да реши дали да го добива или да отдаде дейността на концесия, обясни още той.
Божинов уточни, че когато проучването е частно, компанията, открила находището, директно става и концесионер.
Валентин Николов от ГЕРБ заяви, че забраната няма да бъде премахната,
докато в обществото има страхове за вреди върху околната среда. По думите му, мораториумът ще падне, когато се постигне съгласие, че методът е безвреден.
Тук е ролята на учените, на експертите, посочи депутатът, да убедят всички, че този метод за проучване и добив на шистов газ не вреди.
Тогава ГЕРБ може да преосмисли решението си, но едно изказване на ДСБ категорично няма да направи това, заяви Валентин Николов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!